سقف-معافیت-مالیاتی

سقف معافیت مالیاتی

سقف معافیت مالیاتی

سقف معافیت مالیاتی برای دریافت مالیات، توسط دولت ها، از راه های توزیع مقابل ثروت، مختلف است و بین تمام اقشار جامعه بوده و پرداخت آن، بر اساس قانون، نقش خیلی مهمی، در چرخه اقتصادی کشور ایفا می نماید. قانون مالیات های مستقیم، دربردارنده اصلی ترین قواعد مربوط به مالیات بوده که در آن، مشمولین مالیات، نحوه پرداخت آن و سایر موارد مرتبط، پیش بینی نموده است.

معافیت مالیاتی، از جمله مواردی می باشد که قانون مالیات های مستقیم، توجه خاصی به آن دارد و هدف از آن حمایت دولت، از بعضی مشاغل و افراد است تا ثروت، عادلانه، توزیع شود. موارد معافیت مالیاتی سال ۱۴۰۱، مشخص و حصری است و صرفا در صورت وجود بعضی از شرایط مورد نیاز قانون گذار، قابل اعمال می گردد.

معافیـت مالیاتی چیست؟

پیش از توضیح در این مورد که معافیت مالیاتی چیست و سقف ۱۴۰۱ آن، تا چه حدی است و تفاوت آن با بخشودگی جرایم مالیاتی چیست؟و در کل مفهوم مالیات چیست؟ مالیات بطور مستقیم در قانون مالیات های مستقیم مورد تعریف قرار نگرفته است. ولی با توجه به متن مواد این قانون میتوان گفت مالیات، قسمتی از درآمد دولت ها است که از افراد مشمول مورد نظر قانون گذار، دریافت می شود. و به این صورت بر توزیع عادلانه ثروت و رونق اقتصادی جامعه، تاثیر دارد.

مطابق با قانون مالیات های مستقیم، مالیات ها بطور کلی به دو دسته مالیات های مستقیم و مالیات های غیر مستقیم، تقسیم می گردند. مالیات مستقیم همانند مالیات بر درآمد اجاره ملک همان طور که از اسم آن مشخص می شوند. مالیاتی است که مستقیم از درآمد و دارایی افراد حقیقی و حقوقی مشمول مالیات، اخذ می شود. و مالیات غیر مستقیم مالیاتی می باشد که بطور غیر مستقیم بر مصرف کالا و خدمات وضع گردیده و از مصرف کنندگان کالا و خدمات، اخذ می شود.

همانگونه که قانون مالیات های مستقیم موارد پرداخت مالیات و مشمولین آن را پیش بینی نموده با هدف حمایت از بعضی اقشار کم در آمد، معافیت مالیاتی سال۱۴۰۱ و مشوق های مالیاتی را نیز پیش بینی کرده است. در پاسخ به این پرسش که معافیت مالیاتی چیست؟ بایستی گفت معافیت مالیاتی به این معنی است که برخی از منابع درآمدی و سرمایه ای از شمول پرداخت مالیات خارج می شوند که این خروج می تواند برای مدت موقت بوده یا بصورت دائمی اعمال شود. از آنجا که موارد معافیت مالیاتی سال ۱۴۰۱ مشخص بوده و تنها در صورت وجود بعضی از شرایط قابل اعمال می باشد.

سقف-معافیت-مالیاتی

انواع موارد معافیت مالیات

از آن جا که معافیت مالیاتی سال ۱۴۰۱ به مالیات های مستقیم نظیر مالیات بر درآمد ناشی از حقوق و مالیات بر دارایی نظیر ارث و خودرو تعلق می یابد،

در مورد انواع معافیت مالیاتی و سقف درآمد و دارایی مشمول معافیت توصیه می گردد برای اطلاع دقیق حتما با یک مشاور مالیاتی با تجربه مشورت شود.

موارد انواع معافیت مالیاتی سال ۱۴۰۱

  • هتل‌ ها، مراکز اقامتی و تاسیسات گردشگری که از سال ۹۵ و با تصویب هیات دولت، معافیت مالیاتی ۵۰ درصد دارد و بر اساس مصوبه شورای اقتصاد، در مهر ماه سال ۱۴۰۱ نیز معافیت مالیاتی این گروه از اشخاص حقوقی، مجددا تمدید شد.
  • درآمد صندوق حمایت از توسعه قسمت کشاورزی، عشایری، صیادان، شرکت های تعاونی روستایی، کارگری، دانشجویان و دانش‌ آموزان، کارمندی و اتحادیه‌ های آن ها، صد درصد، از مالیات‌، معاف است.
  •  درآمد ناشی از تعليم و تربيت، در مدارس غير انتفاعی، در کلیه ی پایه ها تا پایان دوره متوسطه، درآمد آموزشگاه های فنی و حرفه ای، در حالتی که از سازمان فنی و حرفه ای، دارای مجوز باشند، درآمد مراکز آموزش عالی غیر انتفاعی، دانشگاه ها و مهد کودک های واقع در مناطق کم تر توسعه یافته و روستا ها، درآمد حاصل فعالیت موسساتی که از معلولین ذهنی و حرکتی، نگهداری می نمایند. به شرط داشتن مجوز همچنین درآمد باشگاه ها و موسساتی که در حوزه ی ورزشی فعالیت می کنند. در صورت داشتن مجوز از سازمان تربیت بدنی، از پرداخت مالیات، معاف هستند.
  • مبالغی که در مورد بیمه های عمر و زندگی از طرف موسسات بیمه ای به فردی که با آنها قرارداد منعقد گردبده داده می شود. از پرداخت مالیات معاف می باشد.
  • هزینه های درمانی ای که از سوی مودیان مالیاتی، جهت معالجه خودشان یا خانواده و افراد تحت تکفل آنها پرداخت می شود نیز مشمول معافیت مالیاتی است. اعمال معافیت مالیاتی در این حوزه تحت این شرایط خواهد بود که موسسه درمانی یا پزشک معالج، مقیم ایران باشد. و پرداخت هزینه از سوی مودی را گواهی نماید. همچنین در حالتی که درمان به علت نبود امکانات مورد نیاز در خارج از ایران انجام گرفته است. پرداخت هزینه های درمان بوسیله مامورین رسمی و مراجع ذی صلاح خارج از کشور، تائید و گواهی گردد.
  •  درآمد ابرازی ناشی از فعالیت های تولیدی و معدنی اشخاص حقوقی غیر دولتی، در واحدهای تولیدی یا معدنی، مشمول معافیت مالیاتی است. معافیت مالیاتی در حالتی قابل اعمال است که برای این اشخاص از زمان تصویب قانون مالیات های مستقیم پروانه بهره برداری، صادر شده باشد. معافیت مالیاتی این نهادها برای مناطق توسعه یافته پنج سال و برای مناطق کم تر توسعه یافته. ده سال است. و مالیات آنها بعد از ثبت نام اظهارنامه مالیاتی، در طی این سالها با نرخ صفر محاسبه می شود.

سقف-معافیت-مالیاتی

اشخاصی که در قالب عقود مشارکتی، برای گردش مالی بنگاه های تولیدی، اقدام به آوردن سرمایه نقدی، برای پروژه ها و طرح های این بنگاه ها می کنند، به شرط اینکه تا ۲ سال اقدام به خارج کردن آن سرمایه نکنند. معادل حداقل سود مورد انتظار عقود مشارکتی مصوب شورای پول و اعتبار، از پرداخت مالیات بر درآمد، معاف می شودند. همچنین سود سپرده های اشخاص حقیقی معاف از مالیات سود سپرده بانکی می باشد.

درآمد صندوق عمران موقوفات کشور با این شرط که صرف عمران موقوفات شود. همچنین آن قسمت از درآمد های موقوفات عام که خرج تبلیغ، تحقیق علمی و فرهنگی، اختراع، اکتشاف، تعمیرات بنا و مساجد، مراسم تعزیه، کمک به مستضعفان و مواردی از این دست می شود از پرداخت مالیات، معاف می باشند.

صد در صد درآمد به دست آمده از صادر نمودن خدمات و کالاهای غیر نفتی و محصولات قسمت کشاورزی، و درصد درآمد ناشی از صادر نمودن مواد خام، با نرخ مالیاتی صفر، محاسبه می شوند. فهرست این مواد، بوسیله وزارتخانه مربوط به امور اقتصاد و دارایی، صنعت و معدن و بازرگانی و صنایع معادن و کشاورزی، مشخص گردیده و به تصویب هیات وزیران می رسد.

وارد کنندگان ماشین آلات چاپ که زیر مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و از این وزارت خانه مجوز دریافت نموده اند، از نه درصد مالیات ارزش افزوده واردات ماشین آلات چاپ، معاف می باشند.

همچنین درآمد ناشی از کارگاه های مربوط به فرش دست بافت یا صنایع دستی و اتحادیه های تولیدی و شرکت های تعاونی این حوزه معاف از مالیات می باشند.

سقف معافیت های مالیـاتی ۱۴۰۱

سقف معـافیت های مالیاتـی ۱۴۰۱ را در خصوص درآمد ناشی از حقوق، اجاره ملک، عملکرد و دارایی خودروی لوکس، توضیح دهیم که به شرح زیر می باشد:

  • درباره ی سقف معافیت مالیات حقوق، دولت، حقوق تا ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان را مشمول معافیت مالیاتی، دانسته است.
  • در مورد سقف معـافیت های مالیاتی عملکرد، دولت، درآمد سالانه تا ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را مشمول معافیت مالیاتی، تعیین کرده است.
  • درباره ی سقـف معافیت های مالیاتی خودروهای لوکس، دولت، خودروهای تا ۱ میلیارد تومان را مشمول معافیت مالیاتی دانسته است.
  • در موردسقف معافیت های مالیاتی درآمد ناشی از اجاره، دولت، درآمدهای سالانه کمتر از ۵۰ میلیون تومان را معاف از مالیات، تعیین است.
برچسب ها: بدون برچسب

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *