پلمپ دفاتر تجاری

پلمپ دفاتر تجاری

پلمپ دفاتر چیست؟

در حال حاضر به دلیل اینکه اعتبار و اهمیت و سندیت دفاتر تجاری محفوظ باشد جهت تهیه آنها مقررات خاصی وضع گردیده است. زمانیکه به دلیل مواد ۱۱ و ۱۲ قانون تجارت بایستی دفاتر روزنامه و کل و دارائی پیش از ثبت هر گونه معامله از سوی نماینده اداره ثبت شماره گذاری و امضاء و پلمپ گردد. تمام اشخاص حقیقی که صاحب کسب و کار می باشند، بایستی در پایان سال مالی دفاتر قانونی را بصورت پلمپ شده به اداره مالیات تحویل دهند. این کار بایستی پیش از پایان سال باشد، اشخاص حقیقی موظف می باشند برای پلمپ دفاتر سال بعد، پیش از پایان سال مالی اقدام نمایند تا برای ثبت رویدادهای مالی در دفاتر قانونی در سال بعد آماده باشند.

انواع دفاتر

ثبت دفاتر پلمپ بایستی در موعد مقرر انجام گیرد. این دفاتر عبارتند از دفتر روزنامه و دفتر کل:

دفتر روزنامه، دفتری می باشد که تاجر موظف است تمامی معاملات و مراودات مالی خود را بصورت روزانه در آن ثبت نماید. این مراودات تجاری دارای داد و ستد اوراق تجاری، خرید و فروش، واردات و صادرات و… است. در دفتر روزنامه کلیه ی رویدادهای مالی به ترتیب تاریخ و با جزئیات، بصورت روزانه ثبت می‌ شوند. البته تاخیر در ثبت معاملات تا ۷ روز اشکالی ندارد.

۲. دفتر کل

دفتر کل، دفتری است که تاجر بایستی تمامی معاملات خود را هفته‌ ای یک بار از دفتر روزنامه استخراج کرده و در این دفتر وارد کند. مندرجات دفتر کل و دفتر روزنامه باید با هم مطابقت داشته باشند. شرکت‌ ها و تاجران می‌ توانند با توجه به میزان فعالیت خود، از دفاتر روزنامه و کل ۵۰ برگ، ۱۰۰ برگ یا ۲۰۰ برگ به کار ببرند.

 

پلمپ-دفاتر-تجاری

اهمیت تنظیم و تحریر و نگه داری دفاتر قانونی

بر اساس قانون تجارت٬ تمامی فعالان کسب و کار چه حقیقی و چه حقوقی موظف می باشند صورت فعالیت های خود را در هر سال مالی تنظیم و آن را جهت محاسبه مالیات تکلیفی در اختیار سازمان امور مالیاتی در استان محل استقرار شرکت/موسسه قرار دهند. دفاتر قانونی به دفاتر روزنامه و کل و مشاغل گفته می شود. که هر مجموعه اقتصادی که مشمول قانون مالیات مستقیم می باشد باید روند مالی خود را در این دفاتر پلمپ شده ثبت نموده و نگهداری نماید. حتی بعد از صدور برگه تشخیص و پرداخت مالیات و دریافت مفاصا حساب نیز بهتر است دفاتر نگهداری گردد.

اگر صاحبان مشاغل در زمان مقرر دفاتر خود را پلمپ نکنند نه فقط از معافیت های مالیاتی محروم می گردند بلکه مشمول جریمه نیز خواهند شد. از این‌ رو کمک گرفتن از افراد متخصص و آگاه در اموری مانند مسائل مالیاتی، ضمن جلوگیری از ایجاد خسارت‌ هایی مثل جریمه دیر کرد مالیات، می‌ تواند موجب به حداقل رساندن میزان مالیات در چارچوب قوانین کشور شود.

مشمولین پلمپ دفاتر قانونی

  • کلیه ی اشخاص حقوقی که در اداره ثبت شرکت ها رسانده شده اند.
  • همه ی اشخاص حقیقی دارنده کسب و کار
  • افرادی که مجموع فروش آن ها و یا ده برابر درآمد آن ها مطابق با برگ قطعی مالیات از سال ۹۱ به بعد بالاتر از ۳ میلیارد تومان بوده است.
  • درباره ی اشخاص حقیقی که کسب و کار دارند و خدمات ارائه می نمایند همانند وکلا، کارشناسان رسمی دادگستری و پزشکان ۱.۵ میلیارد تومان بیشتر باشد.
  • تشکل های قانونی (انجمن ها، احزاب، اتحادیه های صنفی)

زمان اقدام برای ثبت نام پلمپ دفاتر

با توجه به اهمیت و ضرورت وجود پلمپ دفاتر قانونی، نیاز است اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به دریافت آن اقدام نمایند. به همین دلیل برای اخذ دفاتر هر سال، نیاز است یکسال پیش از آن که سال مالی شروع شود، دست به کار شد.

درخواست پلمپ دو دفتر قانونی کم تر از یک روز انجام می‌ گیرد. در نتیجه با تایید کارشناس طی مدت ۱۰ تا ۱۵ روزه بوسیله پست به دست اشخاص حقیقی یا حقوقی می‌ رسد. اهمیت این کار به اندازه‌ ای زیاد می باشد که اگر در میانه سال و پیش از پایان سال مالی، صفحات دفاتر تمام شوند، بایستی جهت دریافت دفاتر جدید اقدام کرد. به این معنی که شرکت‌ ها و موسسات ثبت‌ شده نباید حتی یک روز بدون دفاتر قانونی باشند.

مهلت پلمپ دفاتر

شرکت‌ ها یا تاجرانی که دارای فعالیت ثبت‌ شده می باشند و به کار مشغول هستند. نیاز است مطابق با سال مالی خود دفاتر را پلمپ نموده و تکمیل نمایند. به منظور پلمپ دفاتر تجاری یک سال مشخص، تا اسفند همان سال فرصت باقی می باشد که دفاتر را پلمپ نمایند.

در حالی که تا پایان سال درخواستی مطابق با دریافت پلمپ داده نشود، امکان پلمپ برای آن شخص وجود ندارد و بایستی جریمه‌ های مالیاتی بپردازد. به منظور اینکه تمام افراد تا روزهای آخر سال تلاش می‌ نمایند. بتوانند در سامانه درخواست پلمپ نمایند، ممکن است سامانه با کندی یا اختلال روبرو شود. در نتیجه بایستی هر چه زودتر اقدام نمود.

در حالی که شرکت یا تاجری در یکسال مالی فعالیت محدودی داشته باشد یا اصلا هیچگونه فعالیتی نداشته باشد، بایستی پلمپ دو دفتر خود را در مهلت مقرر تحویل دهد.

پلمپ-دفاتر-تجاری

دلایل رد  یا عدم پلمپ دفاتر قانونی

ناهماهنگی وعدم تطبیق مندرجات دفات با اطلاعاتی که در سیستم­ های الکترونیکی ثبت گردیده از جمله دلایلی می باشد. که موجب رد دفاتر قانونی می گردد، البته این مسئله برای اشخاصی که از سیستم های الکترونیکی به کار می روند.

  • در حالی که صاحبان کسب و کار از ماشین ها و برنامه های الکترونیکی برای ثبت دفاتر استفاده می ­کنند. عدم ارائه آیین نامه و دستور العمل کار با ماشین و نحوه کار با نرم افزار مالی در مهلت مقرر نیز موجب رد دفاتر قانونی می­ گردد
  • تأخیر در تحریر دفاتر روزنامه و مشاغل در زمان مقرر و تأخیر در دفتر کل بیشتر از زمان مجاز
  • عدم تسلیم یک یا چند دفتر از دفاتر پلمپ شده به سازمان امور مالیاتی که موجب رد دفاتر قانونی می ­شود.

پیگیری پلمپ دفاتر تجاری

همه چیز از راه سامانه بطور دقیق به شما اطلاع راسانی می گردد. کد پیگیری در اختیار شما قرار می گیرد که توسط آن میتوانید پیگیری های مورد نیاز را درباره ی پلمپ دفاتر قانونی را دنبال نمایید. و نظر کارشناسان را بدانید.

پیشنهادات

پلمپ دفاتر قانونی یکی از ابتدایی‌ ترین ولی مهم‌ ترین اقدامات هر کسب و کار، برای انجام قانونی و شفاف تکالیف مالیاتی است. به طوری که پذیرش همه ی درآمدها و هزینه‌ های شرکت در گرو تایید دفاتر تجاری پلمپ شده آن است. در صورت نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر و انجام امور مربوط به تهیه و پلمپ دفاتر قانونی با کمترین هزینه تماس حاصل کنید.

برچسب ها: بدون برچسب

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *