مشاوره مالی

مشاوره مالی

مشاوره مالی ، نقش راهنما را برای مدیران و صاحبان کسب و کار دارد . شما قادر خواهید بود اهداف و نیازهای خودتان را بهتر تدوین نمایید . بعد از آن برای سرمایه گذاری یا چیدن طرح‌ های توسعه مالی ، تصمیم بگیرید . یک مشاور مالی تخصصی و کاربردی بیشتر از جلسات متعدد با مدیر مالی یا حسابدار ارشد و حتی هیئت مدیره تاثیر گذار خواهد بود .

مشاوره مالی

مشاور مالی فردی است که به افراد و صاحبان کسب و کار‌ها و مدیران شرکت‌ ها و سازمان‌ ها راهنمایی‌ های مورد نیاز برای سرمایه گذاری در جهت اهداف مالی ارائه می‌ دهد . انجام کارها و پیاده کردن مشاوره‌ ها به عهده خود شرکت می باشد و نقش مشاور فقط به عنوان راهنما می باشد . برخی اوقات کسب و کار‌ها به علت عدم بی توجهی به مشاور مالی ، کلیه ی سرمایه‌ های نقدی و غیر نقدی خود را از دست می‌ دهند . به جای آن اما میتوان با یک مشاور مالی و اقتصادی مفید و کاربردی ، جلوی ضرر و زیان در بازار را گرفت .

خدمات مشاوره مالی

این گونه خدمات به اشخاص حقیقی یا کسب و کارهای مختلف و اشخاص حقوقی ارائه می‌ شود . یعنی یا به دنبال سرمایه گذاری‌ های شخصی هستید یا اینکه می‌ خواهید برای کسب و کارتان مشاوره مالی دریافت کنید . قطعا کمک و مشورتی که مشاور مالی به شما می‌ دهد ، تفاوت زیادی با مذاکره و بحث با افراد درون سازمان خواهد داشت . مشاور مالی به شما کمک می‌ کند که چقدر پول پس انداز کنید و چه زمانی سرمایه گذاری کنید یا چطور سرمایه گذار پیدا کنید ، چه نوع حساب بانکی داشته باشید ، چگونه هزینه‌ ها را کاهش دهید ، چه قیمتی روی محصولات و تولیدات بگذارید چطور سرمایه‌ ها و درآمد‌های به دست آمده را خرج کنید بعد از انجام این کار ها ، بایستی تجزیه و تحلیل مناسب را از فعالیت‌ های انجام شده داشته باشید . نقش دیگر مشاور ، تجزیه و تحلیل گام‌ های برداشته شده است

وظایف مشاور حسابداری

وظایف مشاوره مالی و حد و حدود اختیارات او بوسیله قرارداد تعیین می‌ شود . وظیفه مشاور مالی در سازمان‌ های گوناگون هم ممکن است ، متفاوت باشد . با مشاهده نمونه قرارداد وی ، مشاور مالی می‌ تواند کل عملیات و فعالیت‌ های مالی در سازمان را کنترل نماید . وظایف مشاور و شرکت مشاور مالی را می‌ توان در موارد زیر خلاصه نمود :

تهیه و ارائه گزارشات دقیق مالی از وضعیت قبل و بعد مشاوره ، تهیه صورت‌های مالی اساسی ، مدیریت اعتبارات و منابع مالی ، پیش بینی سود و زمان سود آوری سازمان ، برآورد بهای تمام شده محصولات و کنترل قیمت گذاری روی آن‌ ها ، ارائه خدمات مشاوره‌ در تصمیم گیری‌ های مالی ، بودجه بندی و بودجه ریزی ، مدیریت ریسک مالی ، مشخص کردن سرمایه‌ ها و نحوه سرمایه گذاری سازمان

نقش مشاور در سازمان

اولین نقشی که مشاور مالی بر عهده دارد ، تجزیه و تحلیل مالی می باشد . به این منظور که حتی مجوز مشاوره مالی به فرد یا شرکت هم بر این اساس داده می‌ شود که آن شخص یا شرکت بتواند تجزیه و تحلیل مالی را انجام دهد . چه پیش از شروع مشاوره و چه بعد از انجام خواسته‌ های مشاور ، تجزیه و تحلیل و تفسیر وضعیت مالی بایستی انجام گیرد .

این کار کمک می‌ کند که هم تصمیمات مطابق با نیازها گرفته شود و هم میزان درستی  تصمیم‌ های گرفته شده ، سنجیده شود . به طور خلاصه نقش مشاور مالی در سازمان میتواند شامل موارد زیر باشد :

  • بررسی سلامت مالی سازمان
  • ارائه روش‌های دوری از ریسک
  • برنامه ریزی مالی برای فعالیت‌ های اقتصادی شرکت
  • آموزش مالی مدیران و حسابداران
  • تهیه و ارائه بیزینس پلن
  • نظارت بر اجرای طرح مالی و بیزینس پلن

جمع بندی مشاوره مالی

بر اساس مواردی که بیان شد با معرفی دوره حسابداری ، همچنان نمی‌ توان انتظار داشت که تنها با گذراندن یک یا چند دوره ، بتوانید به شرکت‌ های بزرگ با سرمایه‌ های فراوان ، مشاوره دهید . در کنار دانش عمومی مالی و مهارت‌ هایی که در طول دوره آموزشی حسابداری مالی به دست می‌ آورید ، داشتن یک رزومه و سابقه مشاوره مالی نیز خیلی مهم می باشد .

مشاوران مالی بایستی یک رزومه موفق داشته باشند . حتی یک نقطه منفی در رزومه شما میتواند تأثیر زیادی در نظر مدیران کسب و کار بگذارد . به همین دلیل بهتر است ابتدا به عنوان مشاور مالی در یک شرکت بزرگتر مشغول به کار شوید . بعد از این تجربه می‌ توانید به عنوان یک مشاور مالی مستقل ، خدمات مشاوره‌ ای ارائه نمایید .

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *