مالیات بلاگر و اینفلوئنسر

مالیات بلاگر و اینفلوئنسر

با توجه به قانون مالیات های مستقیم از آن جایی که بلاگر ها و اینفلوئنسر ها از تبلیغات و … درآمد زایی می کنند لازم است محاسبه مالیات بلاگر و اینفلوئنسر آن ها انجام شود تا بر اساس مالیات عملکرد، این عزیزان نسبت به پرداخت مالیات اقدام کنند.

مالیات بلاگر و اینفلوئنسر

با توجه به گسترش کسب و کار های اینترنتی مثل بلاگری در فضا های مجازی مختلفی مثل اینستاگرام و همینطور کار کردن در خانه به عنوان فریلنسر در سال های گذشته ، سازمان مالیاتی کشور اقدام به تعیین قوانین مالیات بلاگر و اینفلوئنسر ها کرده است تا این عزیزان نیز بر اساس عملکردی که دارند برای آن ها مالیات عملکرد تعلق گرفته و مشمول مالیات گردند زیرا بر اساس قوانین مالیاتی جمهوری اسلامی ایران و مطابق ماده ۱ قانون مالیات های مستقیم، هر کجا افراد به کسب درآمد مشغول هستند، باید مالیات درآمد از آن کسب و کار را پرداخت نمایند. افرادی که دارای بیشتر از ۵۰۰۰۰۰ نفر دنبال کننده داشته باشند و از فضا های مجازی اقدام به درآمد و تبلیغات کنند شامل مالیات می شوند و این عزیزان شامل تمامی سلبریتی ها، بلاگر ها و واینر ها می شود.

بلاگرها برای پرداخت مالیات خود چه مراحلی را باید انجام دهند ؟

بلاگر ها و اینفلوئنسر ها همچون افراد حقیقی که دارای کسب و کار هستند مشمول مالیات بلاگر و اینفلوئنسر می شوند و لازم است بر اساس قانون مالیات بر درآمد، مالیات تعیین شده را پرداخت نمایند. این عزیزان برای این کار موظف هستند مراحل زیر را پشت سر بگذارند:

ثبت نام در نظام مالیاتی و تشکیل پرونده : برای انجام این کار باید به سامانه سازمان مالیاتی مراجعه کنند و فرایند پیش ثبت نام و ثبت نام الکترونیکی را انجام دهند.

تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی : محاسبه مالیات بلاگر و اینفلوئنسر بر اساس طرح خوداظهاری مالیاتی انجام می گیرد و این عزیزان باید تا موعد مقرر این اظهار نامه را ارائه دهند.

تهیه و ارائه دفاتر قانونی و صورت های مالی اساسی : در صورتی که اینفلوئنسر بر اساس میزان درآمد خود مودی گروه اول مالیاتی باشد، موظف است در زمان ارائه اظهار نامه مالیاتی، دفاتر قانونی مربوط به درآمد ها و هزینه‌ های خود و همچنین صورت های مالی اساسی نظیر تراز نامه و خلاصه سود و زیان خود را نیز به سازمان مالیاتی ارائه نماید.

ثبت نام در سامانه مودیان و صدور صورتحساب : برای محاسبه مالیات بلاگر و اینفلوئنسر لازم است صورت حساب مشتریان خود را بر اساس استانداردهای سازمان مالیاتی ارائه شود.

نگهداری اسناد و مدارک درآمد و هزینه : یکی از تکالیف مودیان گروه اول مالیاتی، نگهداری اسناد و مدارک درآمدها و هزینه‌های خود است.

سامانه مودیان مالیاتی

سامانه مودیان مالیاتی : با هدف جمع‌ آوری و یکپارچه‌سازی اطلاعات مربوط به مودیان مالیاتی راه‌اندازی شده است. در این قانون، تاریخ‌های مشخصی…

معافیت مالیات بلاگر و اینفلوئنسر

قرارداد های کاری و تراکنش‌ هایی که توسط بلاگر ها به منظور کسب درآمد انجام می شوند نقشی مهم در تعیین مالیات آن‌ عزیزان دارند. سازمان امور مالیاتی با استفاده از این قرارداد ها و تراکنش ها، میزان درآمد آن ها را تعیین می کند و مالیات لازم را از آن‌ ها را مشخص می کند. از این رو، قرارداد های کاری و تراکنش‌ هایی که در طی مدت مشخص انجام شده اند باید ارائه شوند. گاهی ممکن است درباره معافیت مالیات بلاگر و اینفلوئنسر ها و مالیات مشاغل اینترنتی شنیده باشید که بعضی از افرادی که در این حوزه ها فعال هستند می‌ توانند از پرداخت مالیات معاف شوند. این معافیت‌ ها ممکن است در برخی صنایع و بر اساس شرایط خاص اعمال شود. به عنوان مثال، در برخی حوزه‌ های فرهنگی و با داشتن مجوز از اداره‌ ی ارشاد، فریلنسر ها ممکن است از پرداخت مالیات معاف شوند. به علاوه با پرداخت به موقع مالیات تعیین شده می توانید شامل تخفیف شده و یا معاف از مالیات گردید و در مقابل با اقدام نکردن برای پرداخت آن ممکن است دچار جریمه شوید.

برچسب ها: بدون برچسب

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *