مالیات-گردش-حساب-های-بانکی

مالیات بر گردش حساب های بانکی

مالیات بر گردش حساب بانکی

مدتی می باشد که اصطلاح جدیدی از قانون مالیات در میان مردم دست‌ به‌ دست می‌ شود. این اصطلاح بین عامه مردم به «مالیات بر گردش حساب بانکی» و بین صاحبان مشاغل و مدیران مالی با نام «مالیات تراکنش‌ های بانکی» شناخته می‌ شود.

برای تراکنش‌ های بانکی چه قوانین مالیاتی وجود دارد؟

محاسبه مالیات گردش حساب بانکی شما یکی از اهدافی می باشد که سازمان امور مالیاتی دنبال می‌ نماید. شما موظف به ارسال اظهارنامه‌ های مالیاتی خود بعنوان یک مؤدی مالیاتی هستید. ممیزین مالیات این پرونده‌ها را بررسی می‌ نمایند. اگر تراکنش‌ های بانکی مبهم و مشکوکی داشته باشید اما پرونده مالیاتی ندارید، مسئولین اداره مالیات کشور به بررسی حساب بانکی شما می پردازد.

بخشنامه مالیاتی نیز در این مورد بوسیله سازمان مالیاتی آماده شده که همراه با نظارت بر تراکنش‌ های بانکی تخلفات احتمالی را عنوان کرده است. با مطالعه بخشنامه مذکور می‌ توانید به خوبی از قوانین مالیات تراکنش‌ های بانکی اطلاع پیدا نمایید. خوب است بدانید که بانک‌ ها هم موظف به رعایت این قوانین مالیاتی به شکل مستقیم می باشند و بایستی با اداره مالیات همکاری‌ های مورد نیاز را به عمل بیاورند.

https://www.tahlilmgi.ir/wp-content/uploads/2022/03/مالیات-گردش-حساب-های-بانکی-1.webp

آیا مالیات تراکنش‌ های بانکی در هر حسابی اعمال می‌شود؟

سازمان امور مالیاتی هر تراکنش و هر حسابی را مشمول مالیات و پولشویی نمی‌ نماید و تنها تراکنش‌ های بانکی مشکوک و غیر قابل دفاع و توجیه منطقی با چالش مالیات سنگین مواجه می‌ گردند نه صرفا تراکنش‌ های بانکی بالا.

تراکنش مشکوک چیست؟

به طور کامل مشخص می باشد که میزان سرمایه موجود در حساب های بانکی اشخاص به‌ هیچ‌ عنوان برای سازمان امور مالیاتی اهمیتی ندارد. آنچه برای اداره مالیات مهم است، تراکنش های بانکی اشخاص است. یعنی میزان پولی که از حساب آن‌ ها خارج و یا به حساب آن‌ ها وارد شده است.

پیش از آنکه در مورد مصداق تراکنش های مشکوک برای سازمان امور مالیاتی صحبت کنیم، بهتر است تراکنش های بدون مشکل را معرفی نماییم. گردش حساب بین بانکی یک شخص؛ یعنی یک فرد مبلغی را از حساب خود در یک بانک به حساب خود در یک بانک دیگر انتقال دهد.

 • گردش حساب ناشی از دریافت وام و تسهیلات
 • تراکنش هایی که مربوط به دریافت طلب و یا پرداخت بدهی است.
 • گردش مالی ناشی از ارث، وقف، نذر و حبس
 • گردش مالی ناشی از درآمد حاصل از کشاورزی
 • بررسی تراکنش های مشکوک
 • تراکنش هایی که از درآمد معاف از مالیات به وجود آمده‌ اند
 • تراکنش های ناشی از دریافت و یا پرداخت دستمزد، اجاره و یا سایر منابع درآمدی

پیش‌ تر عرض شد که سازمان امور مالیاتی این اختیار قانونی را دارد که تراکنش های بانکی مؤدیان را مورد بررسی قرار دهد. هم‌ اکنون یکی از راههای مرسوم در سازمان امور مالیاتی جهت تشخیص صحت اظهارنامه مالیاتی مؤدیان، بررسی تراکنش های بانکی آن‌ ها است.
ولی چیزی که در این مورد جدید تر است، بررسی تراکنش های مشکوک اشخاصی می باشد که حتی پرونده مالیاتی ندارند. طبق دستورالعمل جدید بانک مرکزی، بانک‌ ها موظف به ارائه گزارش مستندات بعضی حساب های بانکی می باشند که تراکنش های مشکوک دارند.

چگونه از تراکنش های بانکی خود در سازمان امور مالیاتی دفاع کنیم؟

 • ممکن است جزو افرادی باشید که به هر علت به دلیل تراکنش های بانکی به سازمان امور مالیاتی احضار شده‌ اید. طبیعی است که بایستی بتوانید توجیه کافی و درستی برای تراکنش های بانکی داشته باشید ولی حقیقت این است که قانع کردن ممیزین اداره مالیات به‌ هیچ‌ عنوان کار ساده‌ ای نیست.
 • برای اینکه بتوانید پرونده مالیاتی خود را به‌ سلامت از اداره مالیات عبور دهید، بایستی ضمن آگاهی و تسلط کافی به قوانین مالیاتی، تجربه کافی در این حوزه نیز داشته باشید. بدیهی می باشد که چنین فرضی برای یک فرد عادی به طور کامل مردود است. بهترین راه برای این کار، مراجعه به یک مشاور مالیاتی است.

نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب بانکی

نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب این گونه است مالیات درآمد محاسبه‌ شده بوسیله سازمان امور مالیاتی از گردش حساب بانکی شما، مطابق با ماده ۱۳۱ قانون مالیات‌ های مستقیم خواهد بود. بر اساس این ماده برای درآمد تا پنجاه میلیون تومان پانزده درصد، برای درآمد نسبت به مازاد پنجاه میلیون تومان تا صد میلیون تومان بیست درصد، و برای درآمد نسبت به مازاد صد میلیون تومان ۲۵ درصد است.

جدول زیر گویای نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب است.

 1. تا پنجاه میلیون تومان پانزده درصد
 2. از پنجاه میلیون تومان تا ۱۰۰ میلیون تومان بیست درصد
 3. به ازای بیش از۱۰۰ میلیون تومان ۲۵ درصد
برچسب ها: بدون برچسب

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *