مالیات برخانه های خالی

مالیات برخانه های خالی

تعریف خانه های خالی در قانون

مالیات برخانه های خالی یکی از سیاست‌ های دولت ایران برای کاهش تعداد خانه‌های خالی و افزایش تولید مسکن است. بر اساس قوانین مالیاتی ایران، خانه‌های خالی که با شرایط قانونی مالیات برخانه های خالی تطابق داشته باشند، مشمول مالیات خانه‌های خالی می‌ شوند.

برای اینکه یک خانه مورد نظر مالیات برخانه های خالی را پرداخت کند؛

 • جمعیت شهری که خانه در آن قرار دارد بیشتر از ۱۰۰ هزار نفر باشد.
 • خانه موردنظر محل سکونت اصلی یا فرعی مالک نباشد.
 • یک سال از تاریخ صدور گواهی پایان کار آن ملک یا خانه گذشته باشد.
 • بر اساس تاریخ ثبت سند، حداقل چهار ماه از تاریخ خرید خانه گذشته باشد.
 • خانه حداقل چهار ماه در اجاره نباشد.
 • فرد مستاجر اقامتگاه اصلی داشته باشد.
 • خانه یا ملکی که توسط مالک در سامانه معاملات املاک وزارت راه و شهرسازی برای فروش یا اجاره ثبت نشده باشد.
 • خانه‌ای که در صورت وقف بودن، بر اساس وقف‌نامه مشکلی برای اجاره رفتن نداشته باشد.

در صورتی که یک خانه با شرایط فوق تطابق داشته باشد، مالک موظف است مالیات خانه خالی را پرداخت کند. میزان مبلغ مالیات برخانه های خالی بر اساس متراژ خانه و نرخ تعرفه‌ای که توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران تعیین شده است، محاسبه می‌شود.

در صورت عدم پرداخت مالیات خانه خالی توسط مالک، نهادهای مالیاتی می‌توانند از وی جریمه نقدی دریافت کنند و حتی به توقیف خانه از او نیز اقدام کنند.

منظور از مالیات برخانه های خالی چیست؟

کمبود مسکن در کشور ما ناشی از عوامل دیگری است که علاوه بر نبود مسکن، شامل نبود سیاست‌های موثر در زمینه ساخت و ساز، مشکلات تامین مالی و عدم وجود برنامه‌های مدیریت مناسب در این زمینه می‌شود. اگرچه خانه‌های خالی می‌توانند به عنوان یکی از عوامل مؤثر در کمبود مسکن مطرح باشند، اما این تنها عامل مسئول کمبود مسکن در کشور نیست.

به علاوه، طرح مالیات برخانه های خالی نیز به عنوان یکی از سیاست‌ های دولت برای تحریک مالکان خانه‌های خالی به سمت اجاره دادن خانه‌های خود و کاهش تعداد خانه‌های خالی استفاده می‌شود.

مالیات برخانه های خالی

مالیات برخانه های خالی

آیا مالیات برخانه های خالی مسکونی و تجاری اعمال می‌شود؟

مالیات برخانه های خالی برای خانه‌های مسکونی و تجاری هر دو اعمال می‌شود. هدف اصلی از این مالیات ایجاد تحریک برای مالکان خانه‌های خالی به سمت اجاره دادن و استفاده از خانه‌های خود است. بنابراین، اعمال این مالیات برای هر دو نوع خانه، یعنی خانه‌های مسکونی و تجاری، به منظور کاهش تعداد خانه‌های خالی، افزایش تولید مسکن و بهبود بازار مسکن است.

میزان مالیات برای خانه‌های مسکونی و تجاری ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد و بسته به متراژ خانه و نرخ تعرفه‌ای که توسط وزارت اقتصاد و دارایی ایران تعیین شده است، محاسبه می‌شود.

همچنین، معمولاً میزان مالیات برای خانه‌های تجاری از مقدار مالیات برای خانه‌های مسکونی بیشتر است. این به دلیل آن است که خانه‌های تجاری معمولاً از متراژ بزرگتری نسبت به خانه‌های مسکونی برخوردار هستند و همچنین درآمد بیشتری نیز از آن‌ها حاصل می‌شود.

خانه های خالی معاف از مالیات

برای معافیت از پرداخت مالیات برای خانه‌های خالی، باید شرایط مشخصی را برآورده کنید. شرایطی که برای معافیت از پرداخت مالیات برای خانه‌های خالی لازم است، به شرح زیر است:

برای معافیت از پرداخت مالیات برای خانه‌های خالی، باید شرایط زیر را برآورده کنید:

 1. خانه‌های خالی باید در شهرهای بزرگ با مشکلات مسکن و کمبود مسکن واقع شده باشند.
 2. خانه‌ها باید حداقل یک سال قبل از پایان سال مالی مربوطه خالی شده باشند.
 3. مشخص شده باشد که خانه‌های خالی به دلیل بحران مسکن و کمبود مسکن در بازار مسکن بدون سرمایه‌گذاری و تعمیرات، به سادگی قابل اجاره نیستند.
 4. یک کارشناس باید اطلاعات کارشناسی را ارائه دهد تا میزان اجاره (حداکثر ۸۰ درصد از اجاره بازار) برای خانه‌های خالی تعیین شود.
 5. خانه‌های خالی باید به شخص یا اشخاصی که در آن زندگی می‌کنند و به عنوان مسکن خود استفاده می‌کنند (نه به عنوان محل کسب و کار) اجاره داده شوند.

اگر شما شرایط فوق را برآورده کرده‌اید، می‌توانید از پرداخت مالیات برای خانه‌های خالی معاف شوید. برای این منظور، باید به مراجع مالیاتی مربوطه مراجعه کرده و مستندات لازم را ارائه دهید.

به‌علاوه، در صورتی که شما به عنوان مالک خانه‌های خالی، از پرداخت مالیات معاف شده‌اید، باید در مدت ۳۰ روز پس از اجاره دادن خانه‌های خالی، از این موضوع به مراجع مالیاتی مربوطه اطلاع دهید. در غیر این صورت، شما موظف به پرداخت مالیات برای خانه‌های خالی هستید.

دولت چگونه خانه‌ های خالی را شناسایی می‌ کند؟

تمامی مالکان و صاحبان خانه‌ها موظف هستند اطلاعات املاک و خانه‌های خود را در سامانه اسکان و املاک کشور ثبت کنند. این سامانه تحت مالکیت وزارت مسکن و شهرسازی قرار دارد و برای ثبت نام مالیات برخانه های خالی استفاده می‌شود. در این سامانه، مالک یا مستاجر هر خانه موظف است اطلاعات کاملی از کد پستی و وضعیت سکونت خانه را ثبت کند.

با توجه به قانون مالیات، شورای نگهبان، همه نهادهای دولتی و بانک‌ها موظف به خدمت‌رسانی به مردم با دریافت نشانی و کد پستی هستند. این روش باعث سرعت و دقت در شناسایی محل سکونت افراد می‌شود.

بعلاوه، دولت پیامکی به مردم ارسال می‌کند که درخواست شفاف‌سازی تعیین وضعیت واحدهای مسکونی را دارد. افراد پس از دریافت پیامک، ۲ ماه فرصت دارند تا وضعیت خانه یا ملک خود را در سامانه اسکان و املاک کشور ثبت کنند.

در صورت عدم ثبت، ملک موردنظر به عنوان خانه خالی شناسایی شده و مشمول طرح مالیاتی قرار می‌گیرد. مالکان خانه‌های خالی باید در زمان مناسب اظهارنامه مالیاتی را تکمیل و به سازمان مالیاتی کشور ارائه دهند.

مالیات برخانه های خالی

مالیات برخانه های خالی

مالیات خانه های خالی چگونه محاسبه می شود؟

بسیاری از افراد اشتباها فکر می‌ کنند که مالیات بر خانه‌ های خالی بستگی به عواملی مانند قدمت یا فرسودگی خانه دارد، در حالی که واقعیت این است که مالیات برخانه های خالی کلنگی دقیقاً مانند قوانین مالیات برخانه های خالی نوساز است و هیچ تفاوتی با آن ندارد.

بنابراین، اگر خانه‌ ای قدیمی به شما به ارث رسیده است، علاوه بر پرداخت مالیات بر ارث، باید پس از گذشت مدت زمان معین، همچنین مالیات برخانه های خالی را نیز پرداخت کنید.

محاسبه مالیات بر خانه‌ های خالی بر اساس عوامل مختلفی انجام می‌شود، از جمله مدت زمانی که ملک خالی بوده است، تعداد خانه‌های خالی متعلق به شخص و ارزش اجاره ملک. در تهران و شهرهایی با جمعیت بیش از ۱۰۰ هزار نفر،

ضریب مالیات برای دارندگان ۱ تا ۵ خانه به شرح زیر است:

 • برای دارندگان یک خانه: ضریب مالیاتی یک درصد از ارزش اجاره ملک
 • برای دارندگان دو خانه: ضریب مالیاتی دو درصد از ارزش اجاره ملک
 • برای دارندگان سه خانه: ضریب مالیاتی سه درصد از ارزش اجاره ملک
 • برای دارندگان چهار خانه: ضریب مالیاتی چهار درصد از ارزش اجاره ملک
 • برای دارندگان پنج خانه و بیشتر: ضریب مالیاتی پنج درصد از ارزش اجاره ملک

لطفاً توجه داشته باشید که این ضرایب مالیاتی برای تهران و شهرهایی با جمعیت بیش از ۱۰۰ هزار نفر معتبر است. در شهرهایی با جمعیت کمتر، ضریب مالیاتی ممکن است متفاوت باشد و بر اساس قوانین و مقررات مالیاتی محلی تعیین می‌شود.

 • سال اول: ۶ برابر ارزش اجاری ملک
 • سال دوم: ۱۲ برابر ارزش اجاری ملک
 • سال سوم: ۱۸ برابر ارزش اجاری ملک
ضریب مالیات برای کسانی که بیشتر از ۵ خانه خالی دارند، به شرح زیر است:
 • سال اول: ۱۲ برابر ارزش اجاری ملک‌ها
 • سال دوم: ۲۴ برابر ارزش اجاری ملک‌ها
 • سال سوم: ۳۶ برابر ارزش اجاری ملک‌ها

مالک خانه در صورت نداشتن اعتراض، می‌تواند یک ماه پس از دریافت برگ تشخیص مالیات، برای پرداخت آن اقدام کند. اما در صورت تأخیر در پرداخت مالیات، به‌ازای هر ماه تأخیر، یک جریمه به میزان ۲.۵ درصد از مبلغ مالیات به فرد تعلق خواهد گرفت.

سوالات متداول

آیا می توان از مالیات معاف شد؟

 • خانه‌ های خالی باید در شهرهای بزرگ با مشکلات مسکن و کمبود مسکن واقع شده باشند.
 • خانه‌ های خالی بایستی حداقل یکسال پیش از پایان سال مالی مربوطه خالی شده باشند.
 • مشخص شدن این موضوع که خانه‌های خالی به علت بحران مسکن و کمبود مسکن در بازار مسکن بدون سرمایه‌ گذاری و تعمیرات، به سادگی قابل اجاره نیستند.
 • ارائه اطلاعات کارشناسی از سوی یک کارشناس تعیین میزان اجاره (حداکثر ۸۰ درصد از اجاره بازار) برای خانه‌های خالی.
 • اجاره دادن خانه‌های خالی به شخص یا اشخاصی که در آن زندگی می‌کنند و به عنوان مسکن خود استفاده می‌کنند (نه به عنوان محل کسب و کار).

با چه شرایطی یک خانه خالی محسوب می شود؟

 • جمعیت شهری که خانه در آن قرار دارد بیشتر از ۱۰۰ هزار نفر باشد.
 • خانه موردنظر محل سکونت اصلی یا فرعی مالک نباشد.
 • یک سال از تاریخ صدور گواهی پایان کار آن ملک یا خانه گذشته باشد.
 • بر اساس تاریخ ثبت سند، حداقل چهار ماه از تاریخ خرید خانه گذشته باشد.
 • خانه حداقل ۴ ماه در اجاره نباشد.
 • فرد مستاجر اقامتگاه اصلی داشته باشد.
 • خانه یا ملکی که توسط مالک در سامانه معاملات املاک وزارت راه و شهرسازی برای فروش یا اجاره ثبت نشده باشد.
 • خانه‌ای که در صورت وقف بودن، مطابق با وقف‌ نامه مشکلی برای اجاره رفتن نداشته باشد.
برچسب ها: بدون برچسب

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *