سیستم-اقتصادی

سیستم اقتصادی

سیستم اقتصادی

فلسفه‌ی سیستم اقتصادی همچون علمِ تصمیم‌ گیری، زندگی روز‌مره‌ ی ما را اداره می کند. حتی اگر ما به این مسئله آگاه نباشیم. هنگامی که ما نرخ سود کارت اعتباری‌ مان را اندازه می‌ گیریم یا بررسی می‌ کنیم که یک ماشین جدید تهیه کنیم، خانه‌ ای را اجاره کنیم یا برای شام بیرون می‌ رویم یا به تعطیلات می‌ رویم، در همه‌ی این تصمیم‌ گیری‌ ها ما به فکر‌ اقتصاد و محاسبات اقتصادی هستیم. ما در جهانی زندگی می‌ کنیم که منابع محدودی دارد و سیستم اقتصادی به ما کمک می‌ کند تا این منابع محدود را طوری مصرف کنیم که نیاز‌های بی‌ پایان ما را پاسخگو باشد.

در ساده‌ ترین و قابل فهم‌ ترین تعریف، اقتصاد مطالعه‌ ی نحوه‌ ی استفاده‌ ی جامعه از منابع محدود خود است. اقتصاد علمی اجتماعی بوده که با تولید، توزیع و مصرف کالاها و خدمات پیوند خورده است. سیستم اقتصادی تمرکز بسیار زیادی بر روی چهار عامل تولید یعنی: زمین، نیروی کار، سرمایه و کسب و کار دارد. اینها چهار عنصری هستند که فعالیت اقتصادی را در جهان ما می‌ سازند و هر یک می‌ توانند به صورت مجزا مطالعه شوند.

شما یک اقتصاددان هستید.

با این تعریف، همه ما بدون اینکه خودمون بدونیم یک اقتصاددان کوچک می باشیم. ما هر روز به طور مداوم در حال تلاش برای برطرف کردن نیازهایمان با استفاده از داشته‌ ها و منابع محدودمان هستیم. منابع ما هم دارایی‌ های مالی هستند، هم انرژی و زمانی که در اختیار داریم، هم منابعی که در طبیعت در اختیار ما است و هم هر چیز محدودی که ما را بتواند در راه رسیدن به خواسته هایمان کمک کند.

دانش گرفتن تصمیمات درست اقتصادی یا همون شمّ اقتصادی چیزی نیست که برای یادگیری اون حتما نیاز به تحصیلات آکادمیک یا کلاس آموزشی داشته باشد. دانش اقتصادی هر فرد میتونه حاصل تجربیات، قرار گرفتن در محیط، گفتگو و مشورت با دیگران و انتخاب‌ های درست و غلط باشد.

اقـتصاد خرد و کلان

اقتصاد به طور کلی به دو حوزه ی اقتصاد خرد و اقتصاد کلان تقسیم می شود:

اقتـصاد خرد (Microeconomics)

این حوزه به بررسی رفتار افراد، شرکت‌ ها، کارخانه‌ ها و تحلیل تصمیمات اقتصادی آن ها و تاثیرشان بر سیستم اقتصادی بزرگتر(مثلا سیستم اقتصادی کشور) می پردازد. اقتصاد خرد به بررسی دلایل متفاوت بودن ارزش کالاهای مختلف و چگونگی ارتباطات اقتصادی بین اجزای یک سیستم اقتصادی می پردازد. اقتصاد خرد همچنین تمایلات بازار تقاضا و انتخاب‌ های افراد جامعه و چگونگی تاثیر آن بر روند تولید را مورد مطالعه قرار می دهد.

اجزای اقتصاد خرد

اقتصاد خرد مطالعه‌ ی گرایش‌ های اقتصادی است یا بررسی این که وقتی افراد تصمیمات مشخصی می‌ گیرند یا عوامل تولید، تغییر می‌ کنند چه اتفاقی می‌ افتد. بازیگران فردی، معمولا به زیر گروه‌ های کوچک مانند خریداران، فروشنده‌ ها و صاحبان کسب و کار تقسیم می‌ شوند. این کنش‌ گران بر سر عرضه و تقاضای منابع، استفاده از پول و نرخ سود با یکدیگر بر هم‌ کنش دارند.

اقتصاد کلان (Macroeconomics)

از طرفی دیگر اقتصاد کلان به بررسی کل سیستم اقتصادی به صورت جامع و در ابعاد گسترده می پردازد. این حوزه به مسائلی می پردازد که تمام جامعه و سیستم اقتصادی را تحت تاثیر قرار می دهد. مسائلی مثل تاثیر تورم و یا افزایش ناگهانی قیمت‌ ها. این حوزه همچنین به روی رشد اقتصادی و تولید ناخالص داخلی (GDP) تمرکز می کند. نرخ بیکاری و تاثیرات آن بر سیستم اقتصادی و تولید ملی نیز از مسائلی است که مورد مطالعه قرار می گیرد.

اجزای اقتصاد کلان

اقتصاد کلان با اقتصاد خرد متفاوت است؛ چرا که اقتصاد خرد بر روی عوامل کوچک‌تری تمرکز دارد که تصمی گیری‌ های افراد و شرکت‌ ها را تحت تاثیر قرار می‌ دهد. عواملی که در اقتـصاد خرد و کلان مطالعه می‌ شوند بر روی یکدیگر تاثیر می‌ گذارند. برای مثال سطح بیکاری در اقتصاد به عنوان یک عامل کلی بر روی تامین نیروی کار یک شرکت تاثیر می‌ گذارد. اقتصاد کلان در بنیادی‌ ترین معنای آن، شاخه‌ ای از علم اقتصاد است که با ساختار، عملکرد، رفتار و تصمیم‌ گیری‌ های کلی سر و کار دارد و به جای اینکه تجارت‌ های فردی را مورد توجه قرار دهد، بر روی اقتصاد جمعی متمرکز است.

برچسب ها: بدون برچسب

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *