دادرسی مالیاتی

دادرسی مالیاتی

دادرسی مالیاتی

در حال حاضر مالیات یکی از دغدغه‌ های مهم هر کسب‌ و‌ کار محسوب می گردد. با تغییراتی که در ساختارهای اقتصادی پیش آمده، مالیات اهمیت بیتشری پیدا کرده است. برخی اوقات سازمان‌ ها به مالیاتی که دولت برای آن‌ ها در نظر گرفته اند، اعتراض دارند و به دنبال دادرسی مالیاتی هستند. بر اساس قانون در نظر گرفته شده، کلیه ی افراد حقیقی و حقوقی که در حال فعالیت هستند، چه داخل ایران و چه خارج از ایران، در حالتی که منبع درآمدشان از داخل ایران باشد، موظف به ارسال اظهارنامه الکترونیکی مالیاتی می باشند. افرادی که از ارسال این اظهارنامه خودداری نمایند، بر اساس قانون جرایمی برای آن‌ ها در نظر گرفته شده است.

مسئله از جایی آغاز می گردد که کارشناسان امور مالیاتی، مبلغی را که سازمان‌ ها به‌ عنوان مالیات محاسبه و اعلام می‌ نمایند، قبول ندارند. به عبارت دیگر، کارشناسان امور مالیاتی مبلغ دیگری را محاسبه و به‌ عنوان مالیات پرداختی سازمان اعلام می نمایند. صاحبان کسب‌ و کار می‌ توانند نسبت به مبلغ تعیین شده، اعتراض نموده و در حقیقت پروسه دادرسی مالیاتی را طی کنند. به در حالت کلی دادرسی‌ مالیاتی، به رفع هرگونه اختلاف بین مودیان مالیاتی و اداره مالیاتی یا پروسه اعتراض به برگ تشخیص مالیاتی بیان می‌ شود که کارشناسان امور مالیاتی تعیین نموده اند.

هدف از دادرسی مالیاتی چیست؟

با توجه به قانون مالیاتی کشور، افراد می‌ توانند حداکثر تا سی روز بعد از دریافت برگه تشخیص مالیاتی، نسبت به آن اعتراض نمایند. این اعتراض بایستی بصورت لایحه مالیاتی به سازمان مربوطه تحویل داده شود. این اقدامات تحت عنوان دادرسی مالیاتی شناخته می‌ شود. و هدف از انجام دادرسی مالیاتی، کاهش هزینه‌ ها و جلوگیری از پرداخت مالیات اضافی برای حفاظت از سرمایه کسب‌ کارها است.

دادرسی مالیاتی توسط چه کسی انجام می‌شود؟

این مراحل بوسیله خود شخص حقیقی / حقوقی یا مشاوران مالیاتی می‌ تواند انجام گیرد. در پشتیبانی مالیاتی، مشاوران و وکلای مالیاتی تنها به ارائه مشاوره می‌ پردازند اما در زمینه دادرسی مالیاتی مشاوران می‌ توانند با تسلط بر امور مالی و مسائل حقوقی، میزان مالیات مشخص شده را کاهش دهند. استفاده از مشاوران مالیاتی شانس شما را جهت موفقیت در پرونده‌ های دادرسی مالیاتی افزایش خواهد داد. این افراد از چم‌ و خم امور مالی و مسائل حقوقی آگاهی کامل دارند. و نهایت تلاش خود را می‌ نمایند تا میزان مالیات تعیین‌ شده را تا جای ممکن کاهش دهند.

وکلای مالیاتی از لحاظ قانون به درجه وکالت نیازی ندارند و می‌ توانند با دریافت وکالت‌ نامه به امور دادرسی مالیاتی رسیدگی نمایند. مشاورین مالیاتی بایستی فاکتورهای خاصی را دارا باشند که بعضی از آنها عبار هستند از:

 • آگاهی از قوانین و آیین نامه مالیاتی
 • تجربه زیاد در پیگیری پرونده‌های مالیاتی
 • آگاهی از بخشنامه های جدید

دادرسی مالیاتی

دادرسی مالیاتی چه زمانی بایستی انجام شود؟

از زمانی که برگه‌ تشخیص مالیات به مودیان ابلاغ می‌ گردد، اگر رقم تعیین شده مورد قبول نباشد، این امکان وجود دارد افراد تا سی روز پروسه‌ قانونی برای دادرسی مالیاتی را طی نمایند. این اعتراض آغاز فرآیند دادرسی‌ مالیاتی برای قانونمند نمودن اعتراضات به مبلغ مالیات تعیین گردیده است. پس از سپری شدن زمان تعیین شده هیچ اعتراضی مورد قبول قرار نمی‌ گیرد.

مراحل رسیدگی به دادرسی مالیاتی

رسیدگی به پرونده‌ های مالیاتی، پروسه مخصوص به خود را دارد. این پروسه بایستی مرحله به مرحله انجام گیرد. و پرونده مالیاتی ممکن است در هر یک از این مراحل به سرانجام برسد. در حالت کلی این مراحل شامل پنج مرحله می باشد که در ادامه آن‌ ها را بررسی می‌ نماییم.

 1. مراجعه به اداره امور مالیاتی
 2. هیئت حل اختلاف مالیاتی
 3.  شورای عالی مالیاتی
 4. پیگیری اعتراض در هیئت وزارت اقتصاد و دارایی
 5. ارائه شکایت به دیوان عدالت اداری

مرحله اول: مراجعه به اداره امور مالیاتی

اولین قدم مودیان مالیاتی، مراجعه به اداره امور مالیاتی صادر کننده برگه تشخیص مالیاتی است. در خیلی از پرونده‌ های مالیاتی، در همین مرحله نتیجه رضایت بخش می باشد و به مرحله بعدی راه پیدا نمی‌ کنند. ولی اگر توافق حاصل نشود، پرونده مالیاتی وارد مرحله بعد خواهد شد.

در تنظیم لایحه دفاعی مالیاتی چند نکته مهم وجود دارد که حتما بایستی به آن‌ ها توجه نمایید:

 • از حاشیه رفتن پرهیز نمایید و روی موضوعات اصلی متمرکز شوید.
 • کلیه مطالب خود را به مواد قانون مالیاتی مستند نمایید.
 • هرگز از حوزه ادب در نگارش متن خارج نشوید و از زبان ادبی و حقوقی در نگارش خود به کار ببرید.

در ادامه اگر رأی صادر شده در این مرحله مورد تأیید شما قرار نگیرد، بایستی ادامه دادرسی مالیاتی را در نزد مرجع دیگر، پیگیری نمایید.

مرحله دوم: هیئت حل اختلاف مالیاتی

در این هیئت، قاضی به عنوان نماینده اداره امور مالیاتی، مسئولیت پیگیری اعتراضات را بر عهده دارد. مودی مالیاتی معترض با در دست داشتن مدارک و مستندات، اعتراض خود را شرح می‌ دهد. تا پرونده او به جریان بیفتد. هیئت حل اختلاف مالیاتی در حالتی که مؤدی نسبت به نتیجه دادرسی اعتراضی نداشته باشد، برگ قطعی‌ را صادر می‌ نماید.

مرحله سوم: شورای عالی مالیاتی

بعد از صدور رای در هیئت حل اختلاف مالیاتی، اگر پرونده به نتیجه نرسد، درخواست مودی به شورای عالی امنیتی ارجاع داده می‌ شود. این شورا بار دیگر بدون در نظر گرفتن ماهیت پرونده، رای صادره را بررسی می‌ نماید. و اگر رای صادره رد شود، پرونده مجدد به اداره مالیاتی ارجاع داده شده و زیر نظر هیئت حل‌ اختلاف دیگری مورد بررسی قرار داده می شود. و اگر در آنجا هم رد شود، پرونده وارد مرحله دیگری می‌ گردد.

مرحله چهارم: پیگیری اعتراض در هیئت وزارت اقتصاد و دارایی

اگر در هیچ یک از مراحل قبلی پرونده به نتیجه نرسد، برای بررسی درخواست مودی هیئت سه نفره وزارت اقتصاد تشکیل می گردد و بار دیگر هر آنچه که در طول ۳ مرحله قبلی اتفاق افتاد به همراه اعتراض مودی بررسی می‌ نمایند.

اکثر پرونده‌ های دادرسی مالیاتی در همان ۳ مرحله اول به نتیجه می‌ رسند و کم تر ممکن است پرونده‌ ای به این مرحله راه پیدا کند. با این حال اگر مؤدی نسبت به رأی صادره از هیات سه‌ نفری وزارت اقتصاد اعتراض داشته باشد، می‌ تواند شکایت خود را نزد دیوان عدالت اداری ببرد.

دادرسی مالیاتی

مرحله پنجم: ارائه شکایت به دیوان عدالت اداری

دیوان عدالت بالاترین مرجع برای رسیدگی به اعتراضات مالی میباشد. در این مرحله که آخرین مرحله از رسیدگی به دادرسی مالیاتی است. مودی از اداره امور مالیاتی شکایت می‌ نماید. رسیدگی به پرونده مالیاتی شما بر اساس با قوانین انجام می‌ گیرد و در آخر رأی قطعی صادر می‌ گردد. هر رأیی که در این مرحله بوسیله دیوان عدالت اداری به تصویب برسد، لازم‌ الاجرا خواهد بود.

اعتراض به برگه تشخیص مالیات به چه عواملی بستگی دارد؟

این اعتراض به رقم مالیات و نحوه پرداخت مالیات بستگی دارد.

نکات مهم در دادرسی مالیاتی

بهتر است پیش از ورود به مراحل دادرسی بعضی از نکات را بدانیم که آن‌ها عبارتند از:

 • شورای‌عالی مالیاتی نمی‌تواند مالیات را تعدیل کند و تنها اشکالات آن را بررسی می‌ نماید.
 • دیوان عدالت اداری پس از باطل شدن حکم، پرونده را به سازمان مالیاتی، جهت بررسی مجدد، ارجاع دهد.
 • حداکثر مهلت زمان اعتراض مودی نسبت به رای هیات حل اختلاف مالیاتی ۲۰ روز بعد از تاریخ ابلاغ است.
 • در هر مرحله از اعتراض، مودی بایستی مالیات مورد قبول از لحاظ خود را پرداخت نماید.
 • در هریک از مراحل، اگر مودی انصراف خود را اعلام نماید، بررسی پرونده متوقف و برگ قطعی رای صادر خواهد شد.

سخن نهایی

دادرسی مالیاتی مراحل پیچیده‌ ای دارد که جهت طی کردن آن بایستی با وکلا و مشاوران مالیاتی مشورت نمایید. اگر مودی نسبت به قوانین، آگاهی کامل داشته باشد و بتواند از پرونده خود دفاع نماید، دادرسی مالیاتی زودتر به نتیجه می‌ رسد. در این مقاله بررسی کردیم که هدف از دادرسی مالیاتی حفاظت از اموال و کاهش هزینه‌ های سازمان است.

برچسب ها: بدون برچسب

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *