حسابداری مالیاتی و وظایف آن

حسابداری مالیاتی و وظایف آن

یکی از زیر مجموعه‌ های حسابداری ، حسابداری مالیاتی می باشد که بوسیله آن رویدادهای مالی بررسی می شود . این نوع حسابداری بیشتر برای مالیات و تهیه کردن اظهارنامه‌ های مالیاتی به کار برده می شود . در حال حاضر حسابداری مالیاتی در بنگاه‌های اقتصادی ، کسب و کارهای بزرگ و کوچک و … می تواند فعالیت نماید .

حسابداری مالیاتی و وظایف آن

حسابداری مالیاتی کاری است که بایستی فرد علاوه بر کسب دانش در حوزه حسابـداری ، در مورد محاسبه مالیات نیز تبحر داشته باشد . همینطور این فرد بایستی از آخرین قوانین وضع شده کشور در مورد حسابداری مالیاتی مطلع باشد تا بتواند به خوبی شرکت ، سازمان و کسب و کارهای گوناگون را در مسیر درست هدایت نماید . در نتیجه انتخاب حسابدار مالی خیلی اهمیت دارد ، بایستی این فرد مهارت مورد نیاز را در مورد مالیـات داشته باشد ، به همین دلیل خیلی از مدیران میزان دانش این افراد را در ابتدا ارزیابی می نمایند . به همین دلیل خیلی از شرکت‌ ها تمام تلاش خود را می کنند تا حسابداری مالیاتی شرکت و کسب و کار خود را در اختیار افراد با سابقه قرار دهند ، همانطور که مالیات قسمتی از هزینه‌ های یک شرکت یا مجموعه را در پایان یک سال مالی رقم می‌ زند . در نتیجه اگر از افراد کم تجربه به کار برده شود ، کوچک ترین خطا و سهل‌ انگاری موجب از دست دادن سرمایه شرکت و متضرر شدن آن می‌ گردد . انجام امور مربوط به مالیات شرکت‌ ها ، سازمان‌ ها و … بوسیله حسابداری  مالیاتی به انجام خواهد رسید ،

حسابداری مالیاتی

همانگونه که گفته شد یک حسابدار مالیاتی بایستی دانش مورد نیاز را در حوزه امور مالی مربوط به مالیات داشته باشد . میتوان این طور بیان نمود ، حسابداری مالیاتی در حقیقت مانند محافظ سرمایه بودن یک مجموعه است . در واقع مالیات از جمله هزینه‌ هایی میباشد که تمامی شرکت‌ ها و کسب و کارها موظف به پرداخت آن می باشند ، ولی تمام تلاش آن ها بر این بوده است که از پرداخت مالیات‌ های اضافی معاف شوند . شرکت‌ ها و کسب و کارها همینطور نباید بی انضباطی مالیاتی داشته باشند ، زیرا باعث مشکلات بسیاری برای آن ها خواهد شد . به همین دلیل استفاده از حسابدار مالیاتی برای حفظ سرمایه شرکت از پرداخت مالیات‌ های اضافه ، ارائه پرونده روشن مالیـاتی و … برای یک شرکت و مجموعه بسیار ضروری می باشد . بنابراین میتوان بعضی از وظایف مهم آن را در یک شرکت ، سازمان و … را به این صورت شرح داد : حسابدار بایستی توانایی تنظیم کردن اظهارنامه‌ های مالیاتی را در زمان مشخصی داشته باشد . بتواند کارهای مرتبط با مالیات و ارزش افزوده را به خوبی انجام دهد . امکان این را داشته باشد که کلیه ی گزارش‌ ها ، درآمد ها ، بدهی‌ ها ، طلب‌ های یک شرکت را در مدت یک ماه یا به صورت سالیانه تهیه نماید تا بتواند مالیات‌های فصلی یا سالیانه شرکت را محاسبه نماید . امکان پیگیری چک‌ های دریافتی ، وصول نشده و برگشتی مجموعه را داشته باشد . راهکارها و برنامه‌ هایی به منظور کاهش بدهی مالیاتی شرکت ارائه دهد . از تمامی قوانین و … اطلاعات تازه ای کسب کرده باشد . دفاتر پلمب شده قانونی را پیگیری نماید . توانایی تنظیم لایحه‌ های مالیاتی را داشته باشد تا از شرکت در مراحل گوناگون مانند در مقابل شورای حل اختلاف یا دیوان عدالت اداری دفاع مالیاتی کند .

تقویم مالی و حسابداری

تقویم مالی، که به عنوان تقویم مالیاتی و حسابداری نیز شناخته می‌شود، یکی از مهم‌ترین تقویم‌ها برای حسابداران و بخش مالی شرکت‌های مختلف است.

محاسبه مالیات

حسابداری مالیاتی در حقیقت کاری همچون مشاور مالی نیز عمل خواهد کرد ، بنابراین علاوه بر داشتن اطلاعات لازم در زمینه حسابـداری و مالیات ، باید آگاهی زیادی جهت تهیه اسناد و مدارک مالی نیز داشته باشد . همینطور داشتن تسلط به اصول و قوانین مالیاتی از قابلیت های برجسته یک حسـابدار مالـیاتی می باشد . در نتیجه می‌ توان گفت حسـابدار مالیاتی برای محاسبه مالـیات بایستی اطلاعات مختلفی داشته باشد . برای مثال بایستی با کلیه ی وظایف و تکالیف مهم مالیاتی جهت ایجاد یک پرونده مالی آشنایی داشته باشد . برای تهیه اظهارنامه الکترونیک مالیات بر عملکرد مهارت بسیاری داشته باشد . اطلاعات مورد نیاز برای محاسبه انواع مالیات‌ های مستقیم و غیر مستقیم و نحوه پرداخت آن ها را داشته باشد ، از جمله این مالیات‌ ها دارای مالیات بر اجاره ، مالیات بر درآمد ، مالیات ارزش افزوده و … با روش‌ های اعتراض مالیاتی آشنایی داشته باشد مانند تهیه دادرسی مالیاتی ، تحریر لوایح قانونی ، مراجعه هیات تجدید نظر و … . اطلاعات مورد نیاز برای جلوگیری از وارد شدن به جرائم سنگین و تخلفات مالی داشته باشد . همینطور آگاهی لازم در حوزه بخشودگی‌ ها و معافیت‌ های مالیاتی جهت کاهش مالیات را داشته باشد .

تفاوت حسابرسی مالیاتی با حسابداری مالیاتی

حسابرسی مالیاتی در حقیقت بر اساس درستی اسناد و مدارک مالی مورد بررسی قرار می گیرد ، همینطور بر چگونگی رعایت قوانین مالیاتی نظارت می‌ گردد . در این نوع حسابرسی ، مالیات بر درآمد شرکت‌ ها و شیوه پرداخت آن معین می شود . پس تحت عنوان حسابرسی مالیاتی صحت تمام اسناد مالی بررسی می‌ گردد و بر نحوه رعایت قوانین و استانداردها نظارت می گردد . اغلب تاریخ انجام حسابرسی مالیاتی خیلی حائز اهمیت می باشد زیرا بر اساس قوانین بایستی در زمان مشخصی انجام شود . درباره ی تفاوت حسابرسی مالیاتی و حسابداری مالیاتی می‌ توان گفت در حسابدار مالیاتی هدف اراپه نظر حرفه‌ ای در مورد گزارش‌ های مالیـاتی واحد های گوناگون می باشد . ولی حسابرسی مالیاتی درستی کیفیت اسناد و مدارک مالی را بررسی می نماید ، همینطور بر نحوه رعایت قوانین و استانداردها نظارت نموده و میزان مالیات بر درآمد شرکت‌ ها را نیز تعیین می نماید . به این دلیل که مسئله مالیات مستقیما با سرمایه شرکت مرتبط است ، به همین علت این موضوع بایستی بوسیله مدیران شرکت‌ ها با وسواس مورد پیگیری قرار گیرد . در نتیجه در حال حاضر خیلی از کسب و کارها برای سامان دهی به امور مالیـاتی خود از حسابداری مالیاتـی استفاده می‌ کنند .

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *