مشاوره مالیاتی

مشاوره مالیاتی

مشاوره مالیاتی کسی است که یک کارشناس مالی دارای حسابداری مالیاتی تخصصی دانش حقوق مالیاتی و دانش فنی می باشد . در بعضی موارد مالی خدمات مشاور مالیاتی اغلب به منظور کاهش مالیات قابل پرداخت در صورتی که مطابق قانون عمل می‌ کند، حفظ می‌ گردد.

مشاوره مالیاتی

یکی از مسائل بسیار حیاتی که شرکت‌ ها و کسب و کارها در سراسر جهان به ویژه در کشور ما ایران، با آن رو به‌ رو هستند ، امور و تکالیف مالیاتی می باشد . قوانین مالیاتی با پیچیدگی‌ های زیادی همراه بوده و به طور مداوم در حال تغییرات پیاپی هستند . عدم رعایت صحیح این تکالیف مالیاتی منجر به جریمه‌ های مالیاتی می‌ شود ، بنابراین این وضعیت به عنوان یک مساله عادی در نظر گرفته می‌ شود .

شرکت‌ ها و مشاغل با موانع و مشکلات مالیاتی متعددی روبه‌رو هستند و سعی می‌ کنند این موانع را برطرف کنند و عملکرد مالیاتی قابل قبولی را ارائه دهند برخی از افراد در امور مالیاتی و انجام تکالیف مالیاتی خود موفق هستند در حالی که دیگران ناکام و ناراضی از وضعیت خود هستند . علاوه بر این در اکثر موارد آنان با هزینه‌ های غیرقابل جبرانی مواجه می‌ شوند .

بررسی وظایف مشاور مالیاتی

مشاور مالیاتی نسبت به یک حسابدار ساده وظایف بیشتری دارد . مشاور مالیاتی یک فرد متخصص و با تجربه در حوزه‌ های مالی ، اقتصادی و حسابداری است . او نه تنها به حقوق و قوانین مالیاتی تسلط دارد ، بلکه می‌تواند وظیفه رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی در مراجع قضایی را نیز بر عهده بگیرد. همچنین، مشاوران مالیاتی قادرند در خصوص امور مالی و قوانین مالیاتی به مشتریان خود مشاوره دهند. همچنین، این فرد می‌تواند برای افراد یا شرکت‌ها برنامه‌ریزی مالی انجام دهد.

برای تبدیل شدن به یک مشاور مالیاتی در زمینه مالیاتی، شما باید درک کنید که مشاور مالیاتی چیست و چه اهمیتی برای کسب و کارها دارد. درک مسائل مالیاتی برای همه آسان نیست ، بنابراین یکی از وظایف مشاور مالیاتی این است که با استفاده از جملات ساده این مفاهیم را به مشتریان خود توضیح دهد . با توجه به اینکه قوانین و مقررات حقوقی به طور مداوم در حال تغییر و به‌ روز شدن هستند ، مشاور مالیاتی حرفه‌ ای باید اطلاعات خود را به‌روز نگه دارد . همچنین آشنایی کامل مشاور مالیاتی با نرم افزار سامانه مودیان نیز ضروری است.

وکیل مالیاتی در تبریز

یکی از دشوار ترین بخش ها در مالیات، دانستن قوانین مرتبط و مقررات اعمال آن قوانین و روش های اقدام و رعایت موارد ظریف و حساب شده است از سوی پرداخت کنندگان مالیات است.

شیوه‌ های مختلف کاری مشاوران مالیاتی

برای ورود به بازار کار به عنوان یک مشاور مالیاتی ، دو راه ممکن وجود دارد :

  1. راه اول، اخذ مدارک دانشگاهی در حوزه‌ های مالی ، نرم‌افزار حسابداری یا بازرگانی و کسب تجربه کاری است . در این راه آشنایی با قوانین مالیاتی نیز الزامی است . برخی از این قوانین شامل قانون مالیات‌ های مستقیم ، قانون مالیات بر ارزش افزوده، قانون بیمه تأمین اجتماعی و قانون اداره کار است .
  2. راه دوم، استفاده از خدمات مراکز آموزشی تخصصی است. این مراکز اغلب دوره‌های آموزشی ارائه می‌ دهند و در پایان دوره ، مدرک معتبر و پروژه‌های کارورزی و کارآموزی را ارائه می‌ کنند . پس از اتمام این دوره‌ ها ، می‌ توانید وارد یک شرکت مشاوره مالیاتی شوید یا به‌طور مستقل فعالیت خود را آغاز کنید . در این مرحله، اشخاص و شرکت‌ ها سه گزینه دارند تا از خدمات شما استفاده کنند . در ادامه به طور خلاصه به هر یک اشاره می‌ کنیم :
  • گزینه اول ، استخدام مشاور مالیاتی در شرکت : به عنوان یک مشاور مالیاتی به عنوان بخشی از تیم شرکت مشاوره مالیاتی فعالیت خواهید کرد .
  • گزینه دوم ، مشارکت در پروژه‌ های مشاوره : در این حالت شما می‌ توانید به عنوان مشاور مالیاتی در پروژه‌ های خاصی که نیاز به تخصص مالیاتی دارند ، مشارکت کنید .
  • گزینه سوم ، مشاوره مستقل : به صورت مستقل به اشخاص و شرکت‌ ها خدمات مشاوره مالیاتی ارائه خواهید داد و به طور مستقیم با آنها همکاری خواهید کرد.

مشاوره مالیاتی مقطعی

در این نوع مشاوره معمولاً یک بازه زمانی مشخص تعریف می‌ شود که در طول آن مشاور مالیاتی مسئول ارائه خدمات می‌ باشد . این بازه زمانی اغلب براساس توافق قبلی بین مشاور و مشتری تعیین می‌ شود و ممکن است به یک پروژه خاص یا دوره زمانی مشخص مرتبط با نیازهای مالیاتی مشتری مربوط شود.

مشاوره مالیاتی موردی

همانطور که از نام آن بر می‌ آید ، مربوط به زمانی است که برای رسیدگی به موردی بخصوص نیاز به مشاور باشد برای مثال تنظیم و اصلاح صورت های مالی، تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیات بر ارزش‌  افزوده و… خدمات چنین شخصی حتی می‌ تواند محدود به مشاوره تلفنی مالیاتی باشد.

انواع کاهش مالیات توسط مشاوره مالیاتی

کاهش مالیات می‌ تواند به صورت قانونی انجام شود . اما کاهش مالیات قانونی با فرار مالیاتی متفاوت است . برای کاهش مالیات به صورت قانونی باید از ترفند های مالیاتی استفاده کرد که با قوانین مالیاتی سازگار هستند .

بهترین راه و راه‌ حل در این موارد حتی برای حسابداران مالیاتی هم استفاده از خدمات یک مشاور مالیاتی حرفه‌ ای است ترفندهای مالیاتی بر اساس قوانین مالیاتی انجام می‌ شوند . به عنوان مثال برای حمایت از تولید کنندگان در صورت داشتن پروانه و مجوز ساخت میزان مالیات آنها کاهش می‌ یابد . همچنین در شرایط کرونا مشاغلی که درآمد مشمول مالیات آن ها کم تر از صد میلیون تومان است مشمول پنج درصد حمایت مالیاتی می‌ شوند .

توصیه‌ ای که به صاحبان کسب و کارها می‌ توان داد ، مدیریت مناسب امور مالیاتی و استفاده از خدمات مشاوران مالیاتی در زمینه‌ های مالیاتی است . فرار مالیاتی با استفاده از مزایای مالیاتی و تسهیلات مالیاتی متفاوت است . مشاور مالیاتی با بررسی وضعیت کسب و کارها و شناسایی پتانسیل‌ های مالیاتی و عملیاتی، می‌ تواند مشاوره مالیاتی سودآوری ارائه کند .

برچسب ها: بدون برچسب

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *