مشاوره-مالیاتی-در-تبریز

مشاوره مالیاتی در تبریز

مشاوره مالیاتی در تبریز

بیشتر موسسات و برخی شرکت های نوپا از نحوه پرداخت و قوانین مالیاتی آگاهی لازم را ندارند. در حالی که باید مالیات بپردازند. و محاسبات و انجام مشاوره مالیاتی در تبریز از ضروریات فعالیت اقتصادی است. برون سپاری خدمات مالیاتی از راه های کم کردن هزینه های جاری و استفاده بهینه از زمان است. چون پیدا کردن نیروی با سابقه و متخصص برای هر سازمانی سخت، زمان بر و پرهزینه است.

بنابراین راه حل مناسب بهره گیری از خدمات شرکت های خدمات مالیاتی است که با تجربه کافی در کمترین زمان خدمات مالیاتی شما را انجام خواهند داد. و مشاوره های لازم را نیز به شما ارائه خواهند داد. اما خدمات و مشاوره مالیاتی در تبریز شامل چه مواردی می باشد؟ برای آشنایی با این خدمات با این مقاله همراه باشید.

تنظیم اظهارنامه عملکرد دوره مالی، مشاوره مالیاتی در تبریز

اظهارنامه عملکرد دوره مالی نوعی اظهارنامه است که اشخاص حقیقی و حقوقی پس از محاسبه تمام سود و زیان خود در معاملات و رخداد های مالی آن را تنظیم می کنند و مطابق آن بایستی ۲۵ درصد سود خود را مالیات بپردازند. به این ترتیب اشخاص حقوقی که هرگونه شغل و درآمدی دارند بر اساس ماده ۹۵ قانون مالیات های مستقیم و اشخاص حقوقی و شرکت ها طبق ماده ۱۱۰ قانون مالیات های مستقیم برای انجام این قسمت از مشاوره مالیاتی در تبریز باید در موعد مقرر سال مالی اقدام نمایند.

فهرست ها

مشاور خدمات مالیاتی در تبریز

وظیفه مشاوره خدمات مالیاتی مربوط به انجام تمام تکالیف مالیاتی می باشد. این تکالیف عبارتند از: تهیه نمودن و ارائه دادن لیست مالیات برای حقوق همه کارکنان، تهیه نمودن و ارسال کردن اظهارنامه های مالیاتی، در آخر تهیه نمودن و ارسال نمودن صورت معامله های فصلی و ثبت کردن دفاتر قانونی. همچنین مشاور خدمات مالیاتی بایستی در همه ی مراحل رسیدگی مالیاتی حضور داشته باشد.

 خیلی از کسانی که مالیات پرداخت می نمایند به ویژه صاحبان مشاغل کوچک بنا به دلایلی از جمله عدم آگاهی، قوانین سخت و پیچیده و یا کمبود وقت در زمان پرداخت مالیات خود دچار سردرگمی می شوند. و با کوچکترین اشتباه مجبور به مقابله با مسائل مالیاتی می شوند. تنها راه جلوگیری از این قبیل مشکلات داشتن یک مشاور مالیاتی است. جهت مشاوره مالیاتی بایستی از متخصصان و کسانی که در این حوزه آگاه می باشند. کمک گرفته شود به این دلیل که دنیای مالیات ها پیچیده می باشد. و قوانین و نکات گوناگونی دارد.

یکی از اساسی‌ ترین خدمات مالی را می توان مشاوره مالی دانست. کسب‌ و کارهای زیادی می باشند که بایستی هزینه‌ای به عنوان مالیات پرداخت نمایند. از آن جایی که دغدغه خیلی از مدیران پرداخت مالیات با قوانین سخت و پیچیده می باشد مشاوره می‌ تواند کمک خیلی زیادی در کسب‌ و کارهای مختلف داشته باشد.

تعداد بخشنامه‌های مالیاتی و تعرض در قوانین مالیاتی باعث شده است که امور مالیاتی امر خیلی سخت و پیچیده‌ ای باشد که بدون مشاوره مالیاتی نتوان بطور دقیق از پس آن بر آمد. این قوانین سخت و پیچیده باعث می‌ شود که مدیران یک شرکت وقت خیلی زیادی را از دست بدهند برای همین کار می‌ توان جهت جلوگیری از وقت و هزینه‌ های بسیار زیاد از مشاوره های تخصصی بهره‌مند شد.

مشاوره-مالیاتی-در-تبریز

اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده در واقع مالیات مصرف کننده کالا است که شرکت ها و موسسات موظف هستند آن را از مصرف کننده دریافت و به سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت کنند. نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده به این شکل است که سالانه بصورت درصدی ثابت از طرف سازمان امور مالیاتی کشور تعیین می شود. و شامل ۲ قسمت مجزا به اسم های مالیات و عوارض می شود. که هنگام پرداخت بوسیله موسسات به ۲ حساب مجزا واریز می شود.

اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده شامل ۲ قسمت است که بخش اول شامل اطلاعات فروش و صادرات و در واقع مالیات های دریافتی است. و بخش دوم شامل خرید و واردات و در واقع مالیات های پرداخت شده است. مبلغی که بایستی به سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت شود مساوی با مالیات های دریافتی منهای مالیات های پرداختی می باشد. موسسات برای انجام این خدمات مالیاتی باید هر فصل اقدام نمایند و اظهارنامه را تکمیل کنند.

تنظیم لیست مالیات حقوق

تمامی افرادی که به هر نحوی مشغول به کار هستند و حقوق و مزایا می گیرند و بیمه تامین اجتماعی برای آن ها لحاظ می شود بایستی بخشی از حقوق خود را بعنوان مالیات حقوق به وزارت اقتصاد و دارایی پرداخت کنند. میزان مالیات حقوق متفاوت می باشد. و در طول هر سال به کافرمایان کشور طی بخشنامه هایی ارسال می شود. و کارفرمایان موظف هستند این خدمات مالیاتی را در قبال کارکنان خود انجام دهند و مبلغ آن را از حقوق آنها کسر کنند و به حساب وزارتخانه واریز نمایند.

طبق ماده ۸۶ قانون مالیات های مستقیم مودیان باید به صورت ماهانه این مبلغ را به حساب وزارت اقتصاد و دارای پرداخت نمایند و مهلت سی روزه برای انجام این خدمات مالیاتی دارند. به صورتی که در نیمه اول سال که ماه ها ۳۱ روزه می باشند. پرداخت در روز سی و یکم ماه مجاز نمی باشد و مشمول جریمه می شوند. انجام این خدمات مالیاتی هم به صورت دستی هم به صورت الکترونیکی انجام می گیرد.

روش پشتیبانی مالیاتی

مشاوران مالیاتی قوانین و اصول مالیات را با مدیران درمیان گذاشته و آنها را با پیچیدگی‌ های این قوانین آشنا می‌ نماید. در این روش مشاور مالیاتی تهیه و تنظیم دقیق صورت‌ های مالی را بر عهده می‌ گیرد. تمامی صورت‌ های مالی باید به صورت دقیق و شفاف تنظیم شوند تا مشکلی به وجود نیاید. در روش پشتیبانی مالی مشاوران به دنبال ارائه پیشنهاداتی در راستای پرداخت مالیات کم تر هستند. در این روش همینطور مشاوران وظایفی از جمله شیوه بررسی و کنترل پرداخت، قراردادهای منعقد شده است. و بخشودگی‌ های مالیاتی را برعهده دارند.

انواع مشاوره مالیاتی

مشاوره مالیاتی وکالتی

وکیل مالیاتی با شناختی که از بخش نامه ها و قوانین دارد، میتواند به یک سازمان یاری نماید که تا حد امکان مالیات کم تری پرداخت نماید. کاهش دادن هزینه های مالیاتی شرکت ها به دو روش انجام می شود، دادرسی مالیاتی و پشتیبانی مالیاتی که هر یک از این موارد بسیار گسترده اند. وکیل مالیاتی یا مشاوره مالیاتی وکالتی پرونده مالیاتی شخص حقیقی یا حقوقی را در هیات های مالیاتی دنبال می نماید سعی برای رفع مشکلات مالی سازمان دارد.

مشاوره مالیاتی املاک

بخش املاک یکی از حوزه های گسترده و پیچیده ی مالیاتی است که قوانین و بخش نامه های زیادی برای آن وجود دارد و برای رفع و رجوع مشکل مالیاتی نیاز به دانش عمیق از این قوانین و هم چنین قوانین حقوقی است. دسته های مختلفی ای از موارد مشمول مالیات بر املاک می شوند، مثل مالیات بر درآمد اجاره و مالیت نقل و انتقال ملک. هم چنین مواد و تبصره هایی جهت معافیت از این مالیات ها وجود دارد.

مشاوره مالیاتی مدیریت

یکی از اصلی ترین خدماتی که در مورد مشاوره برای شرکت ها و سازمان های خرد و کلان ارائه می گردد. ارائه گزارش های مالیاتی مختص مدیران مجموعه است. در این خدمت بهترین و کارآزموده ترین کارشناسان مالیاتی به مدیران مشاوره اختصاصی ارائه می دهند و همه سعی در کاهش حداکثری مالیات سازمان را دارند.

مشاوره مالیاتی در تبریز

مشاوره مالیاتی اصناف

میزان مالیات برای هر صنف و کسب و کاری مطابق با یک سری معیار تعیین میشود و در حالی که مشاور مالیاتی تجربه کافی نداشته باشد. ممکن است نتواند به درستی به شما کمک برساند. مشاوره مالیاتی اصناف به شما یاری می نماید. تا به طور تخصصی در مورد میزان مالیات کسب و کار خود مشورت دریافت نمایید و با راهکار های عملی هر چه بهتر امور مالیاتی خود را سامان ببخشید.

مشاوره مالیات حقوق

مالیات حقوق مالیاتی می باشد که کارفرما موظف است پیش از پرداخت حقوق و دستمزد کارگر آن را کسر نموده و آن را به حساب وزارت امور و اقتصاد دارایی واریز کند. در حالی که کارفرما در زمان مقرر لیست را ارائه ندهد ۲ درصد هزینه اضافی به عنوان جریمه به او تعلق می گیرد.

قوانین و تبصره های زیادی برای معافیت مالیاتی وجود دارد. و در حالی که شاغلان بیشتر از هفت برابر ۱/۳۰۰/۰۰۰ دریافتی حقوق داشته باشند موظف به پرداخت ۱۰% مالیات هستند. اگر مقدار حقوق دریافتی بیش از این مقدار باشد میزان مالیات حقوق ۲۰% می شود.

وظیفه مشاور مالیاتی چیست؟

وظیفه اصلی مشاوره مالیاتی، کنترل و مدیریت امور مالیاتی شرکت یا فرد می باشد. کارشناسان مالیاتی با ارائه پیشنهاداتی، تلاش بر کاهش مالیات کسب و کارها دارند. البته همه ی این پیشنهادات و تلاش‌ ها در راستای و چارچوب قانون انجام می‌ گیرند.

وظایفی که بر عهده مشاور مالیاتی گذاشته می‌ شوند، بستگی به حجم و نوع صورت‌ های مالی کارفرما دارد. قطعا شرکت‌ های بزرگتر حجم کاری بیشتری خواهند داشت. در این نوع شرکت‌ ها از هر فرد در تخصص خود به کار می رود. در صورتی که اغلب شرکت‌های کوچک‌ تر، چندین کار را به افراد و نیروهای خود می‌ سپارند.

مشاوران مالیاتی نکات مهم اظهارنامه و پرداخت مالیاتی در موعد مقرر را برای فرد یا شرکت تشریح می‌ کنند. این نکات، شامل اخذ کد اقتصادی، تنظیم دقیق اظهارنامه مالیاتی و ارزش افزوده، پلمپ دفاتر قانونی پیش از آغاز سال مالی جدید و… می‌ شود. با این وجود در پاسخ به سوال زمینه‌ های متداول فعالیت مشاوره مالیاتی چیست، بایستی به موارد زیر اشاره داشت:

 • برگزاری جلسات حضوری با کارفرما و جمع‌ آوری اطلاعات دقیق مالی
 • تجزیه و تحلیل قوانین مالیاتی جدید
 • برنامه‌ریزی مناسب برای سال‌های مالی آینده
 • تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی در مهلت مقرر
 • مشاوره در مورد املاک و مسکن
 • تهیه گزارش کار دقیق
 • تدوین استراتژی‌ های مالیاتی قوی برای کارفرما
 • انجام کلیه محاسبات در مورد بدهی‌های مالیاتی بصورت دقیق

 

مشاوره-مالیاتی-در-تبریز

ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم

طبق این ماده، مودیان حقیقی و حقوقی باید لیست معاملاتی خود را در آخر هر فصل به سازمان امور مالیاتی ارائه کنند. مالیات بر اساس نحوه تعلق به کالاها به ۲ دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شود. طبق تعریف، مالیات مستقیم مالیاتی در تبریز است که پرداخت کننده نمی تواند آن را به دیگری انتقال دهد و شامل مالیات بر درآمد اشخاص، مالیات بر دارایی، مالیات بر ارث و غیره است. مالیات غیر مستقیم با واسطه از شهروندان گرفته می شود و شامل مالیات بر واردات و معاملات و کالاها می شود.

صورت معاملات فصلی، مشاوره مالیاتی در تبریز

سازمان امور مالیاتی برای رعایت حال مودیان و افراد موظف به پرداخت مالیات در ماده ۱۶۹ قانون مالیات مستقیم صریحا آورده است:

 • هر شرکتی اعم از خصوصی و دولتی که معاملاتی انجام می دهد باید صورت معاملات خود را حداکثر تا یک ماه برای سازمان امور مالیاتی ارسال کند. ارسال این صورت معاملات هم به صورت دستی و کاغذی و هم به صورت الکترونیکی میسر است. مهمترین مسئله توجه به مهلت ارسال این مدارک می باشد.
 • معاملاتی که مبلغ آنها تا ۱۰ درصد میزان تعیین شده باشد جزو معاملات کوچک حساب می شوند برای انجام خدمات مالیاتی و ارسال آنها تا ۳ ماه مهلت وجود دارد.
 • مسئله مهم دیگر دریافت کارت اقتصادی و شماره آن است که از مدارک لازم هنگام ارسال صورت معاملات فصلی میباشد. بدون دریافت کارت اقتصادی هیچ مدرکی از سوی سازمان امور مالیاتی کشور پذیرفته نمی شود.
 • ارسال دیرهنگام مدارک مشمول جریمه ۱۰ درصدی از معامله ای که مدرک آن دیر ارسال شده خواهد بود. همچنین استفاده از کارت اقتصادی دیگران یا استفاده از شماره اقتصادی جعلی مشمول جریمه ۲۰ درصدی از مبلغ معامله خواهد شد.

مهمترین خدمات مالیاتی که مورد نیاز شرکت ها و موسسات می باشند به طور خلاصه در این مقاله به آنها اشاره شد. حال اینکه هر کدام از این موارد دارای پیچیدگی ها و تبصره های مخصوص به خود است که فقط افراد با تجربه از پس آن برمی آیند. اگر وقت کافی ندارید و یا هزینه استخدام نیروی کاربلد زیاد است به شرکت هایی که برای انجام این خدمات و مشاوره مالیاتی در تبریز تخصصی شده اند مراجعه نمایید. در این زمینه می توانید با شرکت حسابداری و حسابرسی تبریز تکس در ارتباط باشید.

برچسب ها: بدون برچسب

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *