فاکتور-رسمی

فاکتور رسمی

تفاوت فاکتور رسمی و غیر رسمی

تعاریف زیادی در مورد فاکتور رسمی و مشخصات ان وجود دارد که بعضی جذاب و بعضی از آنها بسیار پیچیده می باشند. ولی اینجا قرار است ساده ترین تعریف را درباره ی فاکتور رسمی ارائه نماییم. در شرکتها و بنگاههای اقتصادی گوناگون، حسابداران و مامورین خرید بیشتر از همه با فاکتورهای رسمی آشنایی دارند.

فاکتور رسمی به فاکتوری گفته می شود که طبق قوانین وزارت امور اقصاد و دارایی تنظیم شده باشد و مورد تایید دارایی باشد. ولی فاکتور غیر رسمی تنها جهت اطلاع مشتریان تهیه می گردد. و استانداردهای مورد تایید دارایی در آن در نظر گرفته نشده است. دقیقا به همین علت است که امکان ارائه فاکتورهای غیر رسمی به وزارت دارایی وجود ندارد.

نحوه تهیه صدور فاکتور فروش

در حال حاضر با وجود استفاده گسترده از نرم افزارهای حسابداری، صدور انواع فاکتور رسمی به کار ساده ای بدل گردیده است. به این علت که با استفاده از سیستم حسابداری، میتوانید به صورت اتوماتیک نوشتن فاکتور را انجام دهید و آن را چاپ نمایید.

در حالت کلی با استفاده از نرم افزارهای حسابداری امروزی میتوانید انواع فاکتور شامل فاکتور فروشگاهی، تهیه فاکتور رسمی، فاکتور شرکتی، پیش فاکتورها، فاکتورهای غیر رسمی، فاکتور مالیاتی، فاکتورهای انبار، فاکتورهای شخصی و فاکتورهای نمایشی را به سرعت صادر نمایید.

قوانین فاکتور رسمی در رابطه با اشخاص

اولین سوال متداول در مورد ضرورت صدور فاکتور رسمی برای اشخاص حقیقی و حقوقی می باشد. بعضی از مردم تصور می نمایند صدور فاکتور رسمی، فقط برای شرکت ها و مجموعه های بزرگ ضرورت دارد، در حالتی که این باور در مورد نحوه صدور فاکتور رسمی اشتباه می باشد.

ارائه فاکتور رسمی به خریداران برای کلیه بنگاه های اقتصادی کوچک و بزرگ که مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده می گردند اجباری می باشد. برای درک بهتر نظام مالیاتی و آشنایی بیشتر با قانون مالیات، به شما پیشنهاد می‌ نماییم. مقاله معاملات فصلی را مطالعه نمایید.

در حقیقت فرقی نمی کند که مخاطب کالای شما اشخاص حقیقی یا بنگاه های اقتصادی باشند یا محصول و خدمت شما هزینه کم یا زیادی داشته باشد. در هر صورت اگر مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده باشید بایستی در عوض پرداخت مشتریان خود به آنها فاکتور رسمی بدهید. در حالتی که از ارائه فاکتور استاندارد خودداری گردد. جرم صورت گرفته طبق قانون با مجموعه خاطی برخورد می شود.

نکته دیگر اینکه صدور فاکتور رسمی فقط برای فروش کالاهای فیزیکی ضروری نیست و برای فروش خدمات نیز بایستی صدور فاکتور را انجام داد.

فاکتور-رسمی

جهت دانلود نمونه فاکتور رسمی کلیک کنید

ویژگی های فاکتور رسمی مورد تایید دارایی کدام است؟ (مشخصات فاکتور رسـمی)

مشخصات اصلی که یک فاکتور رسمی یا صورتحساب فروش کالا و خدمات بایستی از آنها برخوردار باشد تا مورد تایید دارایی قرار بگیرد.

  • شماره سریال (شماره فاکتور)

مهمترین ویژگی های فاکتور رسمی تایید شده نوع چاپ شماره سریال آن هاست. شماره سریال فاکتوررسمی باید با رنگ قرمز و در قالب افست یا ملخی و یا با کمی برجستگی چاپ شود که به راحتی قابل شناسایی باشد و از چاپ دیجیتالی و شماره های زدن های معمولی قابل تشخیص باشد. حالا که می‌دانید شماره سریال فاکتور چیست، باید با سایر مشخصات فاکتور رسـمی آشنا شوید.

  • اطلاعات خریدار و فروشنده

کد اقتصادی، شناسه ملی/کد ملی، شماره ثبت، آدرس، کد پستی، شماره تلفن و مشخصات دیگر هر دو طرف معامله حتما باید در فاکتور مورد تایید دارایی رسمی خرید و فروش ذکر شوند.

  • تخفیفات، مالیات و عوارض

در هنگام تهیه فاکتـور رسمی کالا و خدماتی که ارائه شده باید با اعلام تعداد و قیمت توضیح داده شوند، تخفیف ها اعمال و نشان داده شود و سپس باید مالیات و عوارض بر ارزش افزوده آن محاسبه و ذکر شود. در این مورد باید توجه کنید که تخفیف حتما باید قبل از محاسبه مالیات و ارزش افزوده اعمال شود؛ برخی به اشتباه در ابتدا مالیات و عوارض را محاسبه و در مرحله آخر تخفیف را محاسبه می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مالیات و ارزش افزوده، مقاله اعتبار ارزش افزوده را از دست ندهید.

  • امضاء و مهر

در نهایت آخرین ویژگی فاکتور رسمی مورد تایید دارایی، عدم وجود خط خوردگی در فاکتور و وجود مهر و امضاء در فاکتورهاست.

فاکتور-رسمی

جهت دانلود نمونه فاکتور رسمی کلیک کنید

شرایط اصالت فاکتور

صدور فاکتورهای صوری یک امر کاملا غیر قانونی محسوب می شود، اما برخی از بنگاه های اقتصادی همچنان از آن استفاده کرده و خرید فاکتور صوری را انجام می‌دهند. در صورتی که صدر فاکتور صوری مسئله ای بسیار پرخطر است و سازمان امور مالیاتی توانایی تشخیص فاکتورهای صوری را دارد. اما سوالی که پیش می آید این است که سازمان امور مالیاتی از چه روش هایی می تواند فاکتور رسـمی مورد تایید دارایی را از فاکتور صوری تشخیص دهد؟

  1. با بررسی و کنترل فروشندگان کالا و خدمت صوری بودن یا نبودن شرکت ها را تشخیص می دهد.
  2. بررسی می کند که فروشندگان فاکتور صادر شده را از طریق واحدهای تجاری منحل شده یا غیر فعال صادر نکرده باشد و صحت شناسه ملی را نیز بررسی می کند.
  3. اعتبار گواهی ارزش افزوده را بررسی می کند.
  4. تناسب بین کالا و خدمات ارائه شده در فاکتور را با فعالیت صادر کننده فاکتور تطابق می سنجد.
  5. اسناد حمل بار همچون بیجک ها و بارنامه ها را بررسی و کنترل می کند.
  6. مستندات پرداخت های انجام شده مثل چک های بانکی، فیش های واریزی و دیگر اسناد مالی را بررسی می کند.

فاکتـور صوری و روش های کشف فاکتور صوری

فاکتور صوری یک ابزار غیر قانونی است که برای عملیات حساب سازی استفاده می شود. متاسفانه برخی از بنگاه های تجاری بدون توجه نمودن به این نکته خطر ساز و مهم، اقدام به استفاده نمودن از این ابزارها می کنند. جهت کشف آن سازمان امور مالیاتی کنترل های زیر را انجام می نمایند:

۱- ارائه کننده کالا و خدمات را کنترل نموده تا متوجه شود که شرکت صوری نباشد.
۲- کنترل می کنند که فروشنده خدمات و کالا، از واحد تجاری منحل شده و یا غیرفعال فاکتور صادر نکرده و شناسه ملی خود را صحیح اعلام کرده باشد.
۳- کنترل اعتبار گواهی ارزش افزوده
۴- کنترل فعالیت صادر کننده فاکتور با کالا و خدماتی که در فاکتور ذکر شده و متناسب بودن آنها با یکدیگر
۵- کنترل مستندهای حمل مثل بارنامه جاده ای، بیجک و…
۶- کنترل مستندات پرداخت مانند کپی چکهای بانکی، فیشهای واریزی و…

برچسب ها: بدون برچسب

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *