مالیات دستگاه کارتخوان

دیگر نگران مالیات کارتخوان نباشید

نحوه محاسبه مالیات دستگاه کارتخوان

نحوه محاسبه مالیات کارتخوان، بر اساس بخشنامه ای که شاپرک به همه شرکت های psp داده تمام دستگاه های کارتخوان سیار مشمول مالیات بر درآمد می باشند. این مشمولیت قرار بود در تاریخ ۱۳۹۹/۹/۹ در تمام شرکت های psp اجرایی شود. ولی با توجه به نبود زیر ساخت مناسب جهت  اجرای این طرح در تاریخ مذکور طرح اجرای مالیات به تعویق افتاده و در تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴ اجرایی و لازم الاجرا شد.

در طرح جدید مالیات دستگاه های کارتخوان چگونه است؟

با توجه به شرایط خاص اقتصادی کشور، خیلی از پذیرندگان سعی می کنند با تغییر مدارک به نام کس دیگری دستگاه کارتخوان خود را خریداری کنند. ولی با اجرای این طرح دیگر امکان خرید دستگاه به نام شخصی غیر از دارنده واحد صنفی نیست. نمونه نامه شرکت فن اوا کارت برای کارگزاران

در این طرح ساختار به اینگونه تعریف شده که کلیه پذیرندگانی که دستگاه کارت خوان، چه سیار و چه ثابت و چه امانت گرفته باشند از شعب بانکی و چه به‌صورت تملیکی از شرکتهای خصوصی خریداری کرده باشند در هر صورت باید اطلاعات خود را به سامانه اداره مالیاتی معرفی و ثبت کنند.

آیا همه مشاغل باید این کار را انجام دهند یا خیر؟

در جواب این سوال بایستی بگوییم با توجه به تعریفی که بانک مرکزی از دستگاه های کارتخوان دارند. اینگونه است که دستگاه ها یک پایانه فروشگاهی می باشند. و در اختیار کسانی قرار می گیرند که صاحب شغل بوده و کسب درآمد دارند.

در نهایت با توجه به این تعریف چه شما یک شرکت بازرگانی بزرگ داشته باشید و چه یک وسیله نقلیه کوچک که با آن منبع درآمد برای خانواده خود داشته باشید از نظر بانک مرکزی و سامانه مالیاتی شما مشمول پرداخت مالیات هستید.

مالیات دستگاه کارتخوان

نحوه محاسبه مالیات کارتخوان چگونه است؟

یکی از ابهاماتی که در ذهن بیشتر پذیرندگان است این است که آیا مبلغی که با کارتخوان سیار و ثابت تراکنش کشیده می شود مالیات از روی آن کسر می شود یا خیر؟

برای جواب نحوه محاسبه دستگاه کارتخوان بایستی بگوییم که نحوه پرداخت مالیات شما مطابق با زیر گروهی می باشد که در آن قرار دارید. و نوع دریافت مالیات به اینگونه نیست که از حساب پذیرنده کسب شود. نحوه محاسبه مالیات چه ستگاه کارتخوان داشته باشید چه شما دستگاه کارتخوان نداشته باشید به اینصورت می باشد که مطابق با اظهار نامه‌ ای که پر می‌ کنید و در سامانه اداره مالیات به ثبت می‌ رسانید. مالیات شما بصورت سالیانه محاسبه می شود و به شما از راه سامانه ابلاغ می گردد.

پس این دیدگاه که اگر اطلاعات من در سامانه اداره مالیاتی ثبت شود اداره مالیات از هر تراکنش که من انجام می‌ دهم مالیات دریافت می نماید به طور کامل اشتباه می باشد و بسته به نوع تراکنش که شما دارید و نوع درآمدی که شما دارید اداره مالیات در آخر سال محاسبه می نماید. که شما به چه مبلغ و چه میزان مشمول پرداخت مالیات می شوید.

مطابق با تعریفی که اداره مالیات از صنوف کشور دارند این صنوف به سه دسته تولیدی، خدماتی و بازرگانی تقسیم می گردند که این سه دسته سر شاخه های کسب و کار در کشور را شامل می‌ گردند و مطابق با نوع شغلی که شما در اختیار دارید زیر مجموعه یکی از این دسته بندی ها می شوید.

اگر شغل شما فروش لوازم آشپزخانه لوازم خانه و یا هر وسیله ای که بتوان آن را به فروش رساند. از دید اداره مالیات شما زیرمجموعه گروه بازرگانی هستید. نحوه محاسبه مالیات دستگاه کارتخوان. گروه تولیدی تعریف خود را دارد و شغل و کسب و کاری که موجب تولید شود زیر مجموعه این کسب و کار و این گروه قرار می گیرد.

ولی بیشترین کسب و کاری که در کشور مشغول به فعالیت هستند. زیر مجموعه گروه خدماتی قرار می‌ گیرند. همانند رانندگان، تعمیرکاران و هر شغلی که خدماتی به مشتری ارائه می دهد. مطابق با قانون مالیات تمام شغل های کشور بایستی به سازمان امور مالیاتی مالیات پرداخت نمایند و درصد این مبلغ بسته به نوع گروهی که در آن قرار دارید از ۰ تا ۲۵ درصد متغیر می باشد. در آخر اگر بخواهیم به یک جمع بندی برسیم نتیجه آن چیزی نیست جز پرداخت مالیات برای هر پذیرنده ای که دستگاه کارتخوان دارد.

آموزش ثبت نام الکترونیکی در نظام مالیاتی

برای ثبت نام اضهار نامه مالیاتی مراحل زیر را انجام دهید

مراحل ثبت کد مالیاتی

  1. از لینک پیش ثبت نام و ثبت نام اظهارنامه مالیاتی
  2. دکمه ی پیش نام جدید زده می شود.
  3. در صفحه ی باز شده، در قسمت چپ صفحه اطلاعات خواسته شده ( کد پستی، شماره همراه، کد امنیتی که که در صفحه نشان داده شده ) را پر کرده و دکمه ی پیش ثبت نام جدید زده می شود.
  4. در صفحه ی بعد، پیام به موبایل ارسال می گردد که بایستی در پنل وارد شود.
  5. تاریخ تولد وارد شده و دکمه ی ادامه زده می شود.
  6. در صفحه ی بعدی نواقصی که رنگ قرمز نوشته شده پر می شود ( نسبت به هر پذیرنده متغیر می باشد )
  7. ثبت نهایی انجام می شود و کد پیش ثبت نام برای شما همراه با نام کاربری و رمز عبور صادر می شود.
  8. پس از دریافت نام کاربری و رمز عبور وارد لینک ثبت نام می شوید (در حالی که برای شما ارسال نشده فراموش کردن نام کاربری و رمز عبور را بزنید)
  9. در سمت چپ نمایش و ویرایش اطلاعات را بزنید و همه موارد قرمز را پر کنید.
  10. پس از تکمیل اطلاعات فوق در ستون سمت راست ابلاغ الکترونیک را بزنید مراحل تایید نهایی را طی نمایید تا تایید نهایی انجام شود و برای پذیرنده پیامک حاوی تکمیل اطلاعات ارسال شود.
برچسب ها: بدون برچسب

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *