تهیه-و-تحلیل-صورت-های-مالی

تهیه و تحلیل صورت های مالی

یکی از اموری که هر حسابدار ممکن است آن را انجام دهد، تحلیل صورت های مالی است، در نتیجه اول بایستی با مفهوم تحلیل مالی آشنا شویم. تهیه و تحلیل مالی صورت های مالی پیگیری روند کسب و کار، بودجه بندی ها و پروژه های موجود در زمینه مالی یک شرکت و یا یک موسسه، به منظور بهبود عملکرد و اخذ تصمیمات درست می باشد. به بیان ساده تر می توان گفت که تحلیل مالی بررسی مواردی می باشد که عبارتند از:

 • آیا موسسه مالی و واحد تجاری قادر به پرداخت دیون خود می باشد یا خیر؟
 • دوام عمر واحد تجاری کوتاه مدت است یا بلند مدت؟
 • آیا شرکت می تواند یک سرمایه گذاری را کنترل کند؟

پس از ارزیابی و بررسی تجزیه و تحلیل ها، می توان به ۳ پرسش ذکر شده پاسخ داد و به طور کامل به وضعیت مالی شرکت واقف شد.

تحلیل صورت های مالی چیست؟

پس از آن که دانستیم تحلیل مالی چیست حالا می خواهیم بگوییم که تجزیه تحلیل صورت های مالی چیست و چگونه انجام می شود. تجزیه تحلیل صورت های مالی به مدیران یک موسسه کمک شایانی می کند، تا برنامه ریزی در زمینه های مالی انجام و مشکلاتی که ممکن است شرکت با آن ها مواجه شود را کنترل و رفع نمایند. البته می دانیم که صورت های مالی در هر موسسه نقش اول و بسزایی را ایفا می کنند. به بیان ساده تر صورت های مالی را نبض تپش هر موسسه می دانیم و در صورت وجود مشکل در صورت های مالی، موسسه نمی تواند به فعالیت خود ادامه دهد.

تجزیه و تحلیل نسبت های مالی چیست؟

تجزیه و تحلیل نسبت های مالی، یکی از مواردی است که برای بررسی وضعیت شرکت انجام می شود. در تجزیه و تحلیل نسبت های مالی ارتباط میان اقلام مندرج در صورت های مالی بررسی می گردد. انواع نسبت های مالی به حسابدار و استفاده کنندگان درون سازمانی و برون سازمانی کمک می کند، تا درک جامع و صحیحی از عملکرد و وضعیت مالی شرکت به دست آورند. انواع نسبت‌های مالی عبارتند از:

 • نسبت نقدینگی
 • نسبت جاری
 • نسبت آنی
 • نسبت فعالیت
 • نسبت وجه نقد
تهیه-و-تحلیل-صورت-های-مالی

هدف از تجزیه و تحلیل صورت های مالی چیست؟

تمامی رویدادهای مالی یک موسسه در دفاتر روزنامه، کل، معین و… ثبت می گردند و پس از طبقه بندی و تلخیص این رویدادها در قالب صورت های مالی تهیه و ارائه می گردد. تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی فرآیندی است، که اطلاعات مالی یک دوره را ارزیابی و اطلاعاتی از قبیل بازده و ریسک را مورد بررسی و رسیدگی قرار می دهد.

هدف از تجزیه و تحلیل صورت های مالی این است که مدیران از وضعیت مالی شرکت در حال حاضر باخبر شوند و بفهمند که آیا شرکت قادر به پرداخت به دیون خود است یا خیر؟

انواع تحلیل های مالی

تحلیل‌های مال به دو دسته تقسیم می شوند، که شامل:

 1. تحلیل بنیادی (Fandamental analysis)
 2. تحلیل تکنیکال (Technical analysis)

تحلیل بنیادی (Fandamental analysis)

تحلیل بنیادی نسبت به دست آمده از مقدار درآمد موسسه به ازای هر سهم (Earnings per share- Eps) که در گزارشات مالی درج شده است، به جهت یافتن ارزش کسب و کار استفاده می‌گردد. یکی از مزیت‌های استفاده از تحلیل‌های بنیادی نگاهی عمیق به اقتصاد و وضعیت مالی است، اما مزیتی که تحلیل بنیادی داراست موجب می شود که تحلیلگر بتواند ارزش ذاتی سهام (Intrinsic value) را تعیین نماید.

تحلیل تکنیکال (Technical analysis)

اطلاعات ثبت شده در میانگین‌های متحرک، اطلاعاتی هستند که در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می گیرند. تحلیل گران تکنیکال عقیده دارند که احساسات بازار در پس هر روند، با نگاه کردن به الگوهای تشکیل شده در نمودار و بررسی‌های انجام شدۀ دقیق، ویژگی های هر سهم را تشخیص می‌دهد.

تجزیه و تحلیل صورت های مالی

تجزیه و تحلیل از تکنیک‌های منحصری برخوردار می باشد، به طور کامل اگر بخواهیم شرح بدهیم ما با استفاده از تجزیه و تحلیل می فهمیم که شرکت در چه وضعیتی می باشد و قرار است در آینده از چه شرایطی برخوردار باشد. تجزیه و تحلیل صورت های مالی با استفاده از نسبت ها، تلاشی است که موسسه جهت شناسایی نقاط قوت و ضعف شرکت انجام می دهد.

قبل از این که با نحوه تجزیه و تحلیل صورت های مالی آشنا بشوید، بهتر است با صورت مغایرت های بانکی و نحوه تهیه آنها آشنایی داشته باشید. به همین جهت پیشنهاد می کنیم همین الان مقاله صورت مغایرت بانکی را مطالعه کنید.

نحوه تجزیه و تحلیل صورت های مالی

همان طور که گفتیم تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی شرکت ها دارای اهمیت بالایی می‌باشد، هنگام تجزیه تحلیل باید به نکاتی توجه داشت، البته در شرکت های بزرگ که تجزیه و تحلیل صورت های مالی کاری زمانبر می‌باشد، این کار با استفاده از نرم افزارها و رعایت اتوماسیون حسابداری انجام و در اختیار سهامداران قرار می گیرد. تحلیل صورت‌های مالی شرکت ها به ۴ روش انجام می شود، که این روش ها در جدول زیر ذکر شده اند.

تجزیه و تحلیل صورت های مالی بانک ها

تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی در بانک‌ها فرآیندی است، که اطلاعات مالی گذشته را در جهت ارزیابی وضعیت عملکرد، پیش بینی ریسک و سودآوری مورد بررسی و رسیدگی قرار می‌دهد. یکی از مسائلی که در تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی مهم است، نتایج متنوع و فراوانی علاقه‌ها و اطلاعات استفاده کنندگان است.

تجزیه و تحلیل نسبت های مالی

تجزیه و تحلیل نسبت های مالی بسیار ساده، اما دارای اهمیت به سزایی می باشد. تجزیه و تحلیل نسبت های مالی به چند روش انجام می شود، که عبارتند از:

 1. نسبت نقدینگی: از نسبت نقدینگی در جهت توانایی شرکت نسبت به تعهدات کوتاه مدت استفاده می‌شود.
 2. نسبت اهرمی و مالی: نسبت اهرمی نشان دهنده توانایی شرکت نسبت به تعهدات کوتاه مدت و بلند مدت می‌باشد.
 3. نسبت فعالیت: نسبت فعالیت کاربرد منابع در اختیار مدیران را نمایش می‌دهد.
 4. نسبت سودآوری: نسب سودآوری میزان موفقیت واحد تجاری را نسبت به کسب سود موسسه نشان می‌دهد.
تهیه-و-تحلیل-صورت-های-مالی

مراحل تجزیه و تحلیل صورت های مالی

در ابتدای مقاله تحلیل مالی چیست را به طور کامل بیان کردیم و گفتیم که مراحل تجزیه و تحلیل صورت های مالی باید به صورت دقیق انجام شود تا اطلاعاتی که در اختیار سهام داران قرار می دهیم دقیق و جامع باشد. تجزیه و تحلیل مالی دارای ۶ مرحله می باشد. مراحل تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی:

 • بیان اهداف
 • جمع آوری اطلاعات مالی
 • پردازش و ارزیابی اطلاعات جمع آوری شده
 • تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی
 • گزارش نتایج
 • بروز رسانی تجزیه و تحلیل ها

همگی موارد فوق جزء مراحل تجزیه و تحلیل صورت های مالی می باشد، که هنگام تجزیه و تحلیل باید به درستی رعایت شود. تا اطلاعات و گزارش به دست آمده صحیح و واضح باشد.

شغل تحلیلگر مالی چیست؟

شغل تحلیلگر مالی چیست؟ یکی از شغل‌هایی که در حسابداری و زمینه های مالی وجود دارد، تحلیلگر مالی است که با جمع آوری اطلاعات برای تجزیه و تحلیل صورت های مالی می پردازد. به بیان دیگر اگر بخواهیم بگوییم که شغل تحلیلگر مالی چیست باید بگوییم که تحلیلگر مالی با جمع آوری، ارزیابی اطلاعات مالی و اقتصادی، عملکرد سرمایه گذاری شرکت و موسسه را پیش بینی و رسیدگی می کنند. تحلیلگر مالی عملکرد سهام، اوراق قرضه و … را ارزیابی و در گزارش تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی به سهامداران ارائه می‌دهد.

هدف از تجزیه و تحلیل نسبت های مالی چیست؟

تجزیه و تحلیل مالی به منظور ارزیابی توانایی مالی شرکت در قبال تعهدات مالی و بازپرداخت بدهی‌های کوتاه مدت است، به بیان ساده تر هدف از تجزیه و تحلیل نسبت‌های مالی، آگاهی از وضعیت مالی شرکت در قبال طول عمر تجاری آن و توانایی بازپرداخت دیون آن است.

نتیجه گیری

تحلیل مالی پیگیری روند کسب و کار، بودجه بندی‌ها و پروژه‌های موجود در زمینه مالی یک شرکت و یا یک موسسه که به منظور بهبود عملکرد و اخذ تصمیمات درست می‌باشد. تجزیه و تحلیل نسبت های مالی، یکی از مواردی است که برای بررسی وضعیت شرکت انجام می شود. در تجزیه و تحلیل نسبت های مالی ارتباط میان اقلام مندرج در صورت های مالی بررسی می گردد.

انواع نسبت های مالی به حسابدار و استفاده کنندگان درون سازمانی و برون سازمانی کمک می کند، تا درک جامع و صحیحی از عملکرد و وضعیت مالی شرکت به دست آورند. در پایان اگر سوال و یا نظری درباره این مقاله دارید، حتما از طریق درج دیدگاه با ما در ارتباط باشید.