اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی

یک شرکت موظف است هر سال گزارش مالی کامل خود را به اداره دارائی ارائه کند و بر همین اساس مالیات خود را بپردازد. اظهارنامه مالیاتی کارنامه مالی یک سال کاری شرکت یا شخص که جهت محاسبه مالیات به سازمان امور مالیاتی ارائه می گردد را گویند.

اظهارنامه مالیاتی

چه کسی باید اظهارنامه مالیاتی ارائه کند؟ چگونه برای مالیات آماده شوید؟ تاریخ های تشکیل پرونده و پرداخت؟ گزارش درآمد و مطالبه کسورات؟ نحوه پرداخت یا بررسی وضعیت بازپرداخت خود؟ جریمه عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی چقدر است؟ احتمالا سوالاتی ست که ذهن شما را درگیر کرده است. در این مقاله به سوالاتی که ذهن شما را درگیر کرده اند پاسخ داده ایم. این مقاله برای کسانی که علاقه مند به اظهارنامه مالیاتی در کانادا هستند مفید باشد. به صورت کلی اظهار نامه مالیاتی به عنوان نوعی مالیات بر درآمد معرفی شده و ضرورت تدوین و ارسال اظهارنامه برای شرکت ها و اشخاص برجسته است. ارسال اظهار نامه مالیاتی در تاریخ مقرر و به درستی تدوین شئه ضروری است و در غیر اینصورت مشمول جریمه قرار خواهند گرفت. همچنین اهمیت اظهارنامه مالیاتی به عنوان مهم ترین سند مالی کسب و کار برجسته است. ضرورت ارائه اظهارنامه مالیاتی برای بهره مندی از مزایای مالیاتی و مشوق های شغلی بیان می شود و عدم ارائه آن ممکن است منجر به جریمه و مجازات شود.

اظهار نامه مالیاتی چیست ؟

کارنامه مالی یک سال کاری شرکت یا شخص که جهت محاسبه ملیات به سازمان امور مالیاتی ارائه می گردد را اظهارنامه های مالیاتی می نامند. اظهار نامه مالیاتی عبارتست از فرم یا فرم هایی است که در سازمان مالیاتی ثبت می شود و درآمد، هزینه ها و سایر اطلاعات مالیاتی مربوط را گزارش می کند. اظهار نامه مالیاتی به مالیات دهندگان این امکان را می دهد که بدهی مالیاتی خود را محاسبه کنند، پرداخت های مالیاتی را برنامه ریزی کنند، یا درخواست بازپرداخت برای اضافه پرداخت مالیات کنند. در اکثر کشورها، اظهارنامه مالیاتی باید سالانه برای یک فرد یا کسب و کار با درآمد قابل گزارش، از جمله دستمزد، بهره، سودسهام، سود سرمایه، یا سایر سودها ثبت شود. یا به عبارتی اظهارنامه مالیاتی به اظهارنامه درآمد سالانه ای اطلاق می شود که توسط مالیات دهندگان برای هر فرد در کشور ایجاد می شود. این امر به مقامات مالیاتی امکان می دهد اعلام کنند که آیا فردی واجد شرایط بازگرداندن مالیاتی است که در طول سال پرداخت کرده است.

نکات کلیدی

  • اظهارنامه مالیاتی اسنادی است که در سازمان مالیاتی ثبت می شود و درآمد، هزینه ها و سایر اطلاعات مالی مرنبط را گزارش می کند.
  • در اظهارنامه های مالیاتی، مالیات دهندگان بدهی مالیاتی خود را محاسبه می کنند، پرداخت های مالیاتی را برنامه ریزی می کنند یا برای اضافه پرداخت مالیات درخواست بازپرداخت می کنند.

در اکثر نقاط، اظهار نامه مالیاتی باید سالانه ارائه شود.

مشاوره مالیاتی

مشاوره مالیاتی کسی است که یک کارشناس مالی دارای حسابداری مالیاتی تخصصی دانش حقوق مالیاتی و دانش فنی می باشد .

ثبت نام اظهار نامه مالیاتی

برای ثبت نام وارد وبسایت سازمان امور مالیاتی کشور به آدرس الکترونیکی www.intamedia.ir شده و فرم ثبت نام اولیه را در سایت www.tax.gov.ir تکمیل کرده پس از تایید اطلاعات، وارد مرحله بعدی شوید. سپس اطلاعات ثبت شده توسط شما بررسی و توسط سازمان مالیاتی مقایسه می شود. پس از تایید اطلاعات برای شما ی نام کاربری و کلمه عبور ایجاد شده که به صورت پیامک به شماره همراه ثبتی شما ارسال می شود. بخاطر داشته باشید که این اطلاعات حساس هستند و باید آن ها را محرمانه نگه دارید. در مرحله بعد پس از دریافت اطلاعات کاربری وارد سامانه ثبت نام الکترونیک شوید. در این مرحله باید اطلاعات تکمیلی درباره بنگاه اقتصادی خود را وارد کنید. که این اطلاعات شامل اطلاعات شعبه شعبه ها، انبارها، نمایندگی ها، مجوزها، اعضا و فعالیت ها خواهد بود. همچنین می توانید اطلاعات پایه را که در مرحله پیش ثبت نام وارد کرده اید، ویرایش کنید. پس از تکمیل اطلاعات، با فشردن کلید تایید نهایی، فرایند ثبت نام الکترونیک کامل شده و شما می توانید از تمامی خدمات الکترونیک سازمان بهره برداری کنید.

IRS و حفظ سوابق

بسیاری از شرکت ها برای بررسی عملکرد خود از  اظهارنامه های مالیاتی استفاده می کنند. بنابراین مشاهده اظهارنامه مالیاتی سال های پیش به شما کمک می کند تا بر روند پیشرفت یا پسرفت شرکت نظارت کنند. مالیات بر درآمد فقط بخشی از مالیاتی است که اشخاص حقیقی یا حقوقی به دولت می پردازند. به طور کلی، IRS توصیه می کند که اظهار نامه های مالیاتی حداقل برای سه سال نگهداری شوند. با این حال، سایر عوامل ممکن است نیاز به نگهداری طولانی تر داشته باشند. برخی شرایط ممکن است نیاز به حفظ نامحدود اظهار نامه های ثبت شده داشته باشد. اگر اظهار نامه مالیاتی دارای اشتباه باشد، اظهار نامه اصلاح شده باید برای اصلاح مغایرت ارائه شود. همچنین شما باید اسناد مربوط به درآمد، کسورات یا اعتبارات را در اظهار نامه مالیاتی خود تا پایان دوره محدودیت آن اظهارنامه مالیاتی خاص نگه دارید. دوره محدودیت زمانی ست که در طی آن می توانید اظهارنامه مالیاتی خود را اصلاح کنید یا IRS می تواند مالیات اضافی را ارزیابی کند.

اظهارنامه مالیاتی در کانادا

اظهارنامه مالیاتی در کانادا به فرم های اجباری اشاره دارد که باید در هر سال مالی برای افراد یا شرکت هایی که در کانادا درآمد دارند به آژانس درآمد کانادا (CRA) ارسال شود. اسناد اظهارنامه مجموع درآمد مشمول مالیات سال قبل ( ژانویه تا دسامبر)، اعتبارات مالیاتی و سایر اطلاعات مربوط به این دو مورد را گزارش می کند. بازده روشی است که توسط آن دولت کانادا مقدار مناسب مالیاتی را که باید توسط آن دولت کانادا مقدار مناسب مالیاتی را که باید توسط افراد و شرکت ها پرداخت شود را تعیین می کند. نتیجه تسلیم اظهارنامه نزد دولت فدرال می تواند به بازپرداخت (پول بدهکار به شخص یا شرکتی که اظهارنامه را ارائه می کند) یا مبلغی که باید پرداخت شود، منجر شود. عدم تسلیم اظهار نامه مالیاتی جریمه دارد. اظهارنامه مالیاتی فدرال کانادا در آژانس درآمد کانادا (CRA) ثبت می شود. افراد و شرکت هایی که در استان کبک اقامت دارند یا تجارت می کنند نیز اظهارنامه جداگانه ای را به Revenu Quebec ارسال می کنند.

برچسب ها: بدون برچسب

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *