مهلت تسلیم ارزش افزوده در مهر 1402

آخرین مهلت تسلیم ارزش افزوده در مهر ۱۴۰۲

مهلت تسلیم ارزش افزوده در مهر ۱۴۰۲

مهلت تسلیم ارزش افزوده در مهر ۱۴۰۲، یکی از انواع مالیات غیر مستقیم و منابع درآمد دولت‌ ها می باشد. فرمول مالیات ارزش افزوده، مطابق با ارزش افزوده ایجاد شده در مراحل گوناگون تولید یک کالا یا ارائه خدمت، تعیین می‌ گردد. ناگفته نماند که پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به عهده مصرف کننده نهایی است. مطابق با آخرین قوانین مالیاتی سال ۱۴۰۲، محاسبه ارزش افزوده با استفاده از خوداظهاری مالیاتی در سامانه ارزش افزوده انجام می‌ شود. مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده، پانزده روز پس از پایان هر فصل تعیین گردیده است که بعضا مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده بوسیله سازمان امور مالیاتی تمدید می‌ گردد.

در میان انواع مالیات شرکت‌ ها، نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده چندان سخت نمی باشد و این گونه است که مودیان، مالیاتی که پرداخت نموده اند را از مالیاتی که از خریدار گرفته‌ اند کم می‌ کنند و در آخر مقدار باقی مانده را به عنوان مالیات بر ارزش افزوده به سازمان امورمالیاتی کشور پرداخت می‌ نمایند.

در ادامه با مفهوم مالیات ارزش افزوده آشنا می‌ شویم، مشمولین این نوع از مالیات را معرفی می‌ نماییم، تاریخچه آن را بررسی می‌ کنیم و در مورد نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده توضیح می‌ دهیم. به کمک اطلاعات کامل ارائه‌ گردیده در این مقاله می‌ توانید به کمک یک نرم‌ افزار حسابداری ساده هم مالیات بر ارزش افزوده خود را محاسبه نمایید.

مهلت پرداخت مالیات ارزش افزوده

مطابق با ماده چهار قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده، مهلت پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده حداکثر تا پایان ماِه بعد از انقضای هر دوره مالیاتی است. ولی از آن جا که هنوز سامانه مودیان مالیاتی کاملا راه‌ اندازی نشده است، ترتیبات ارسال و پرداخت مالیات ارزش افزوده مانند قانون موقت می باشد. به بیان دیگر، مهلت پرداخت مالیات ارزش افزوده تا زمان اعلام سازمان مالیاتی حداکثر تا پانزده روز بعد از انقضای هر دوره مالیاتی می باشد.

مهلت تسلیم ارزش افزوده در مهر 1402

مهلت تسلیم ارزش افزوده در مهر ۱۴۰۲

مالیات بر ارزش افزوده چند درصد است؟

یکی از پر تکرار ترین سوالاتی که در مورد نرخ مالیات ارزش افزوده مطرح می‌ گردد این است که مالیات بر ارزش افزوده چند درصد است؟ در پاسخ به این سوال که مالیات بر ارزش افزوده چند درصد است بایستی گفت این مالیات تا سال ۱۴۰۰ به صورت ۳ درصد عوارض و ۶ درصد مالیات محاسبه می‌ شد. ولی از تاریخ اجرایی شدن قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده، اظهارنامه ارزش افزوده به صورت مجموع مالیات و عوارض و با نرخ ۹ درصد برای عموم کالاها محاسبه می‌ گردد. با این حال، کالاهای معدودی هم هستند که یا با نرخ متفاوتی بایستی مالیات ارزش افزوده را پرداخت نمایند و یا از این مالیات معاف هستند. در بخش های بعدی این مقاله در مورد این موارد بیشتر توضیح خواهیم داد.

برچسب ها: بدون برچسب

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *